Cevizin Faydaları Nelerdir

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin besleyici bir besin olmasının yanında sağlıklı yağlar, lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. Şimdi cevizin faydaları nelerdir onlara bakalım.

Cevizin Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?

1.Antioksidanlar açısından zengin bir besin kaynağıdır. Ceviz, diğer tüm fındıklardan daha yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir. Kötü Kolesterole (LDL) karşı güçlü bir antioksidandır.

2. Ceviz, omega-3 yağ bitkisinin iyi bir kaynağı olup, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Ceviz, içindeki çeşitli bitki bileşikleri ve besin maddeleri sayesinde, birçok kronik hastalıkta anahtar rolü olan iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

4.Ceviz yemek, sadece sizi değil, bağırsaklarınızda bulunan faydalı bakterileri de besler. Bu, bağırsak sağlığınızı arttırır ve hastalık riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

5. Kimi araştırmalar, ceviz yemenin meme, prostat ve kolorektal kanserler de dahil olmak üzere bazı kanser türlerinde ki riski azaltabileceğini göstermektedir.

6. Kilo kontrolünü destekler.

7. Ceviz yemek, tip 2 diyabetin kontrolüne yardımcı olabilir

8. Tansiyon düşürücü etkisi vardır.Bazı araştırmalar ceviz yemenin, yüksek tansiyonu olan insanlar ve stres altında olan sağlıklı insanlar dahil olmak üzere, kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

9. Sağlıklı yaşam düzeyinizi korur. Ceviz içeren sağlıklı bir diyet, yaşlandıkça yürüme ve kişisel bakım gibi fiziksel işlevlerin korunmasına yardımcı olabilir.

10. Sağlıklı bir beyne sahip olmanızı destekler. Alzheimer düşmanıdır. Görünüş itibariyle beyne benzemesi tesadüf olamaz.

11. Ceviz yemek sperm sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

12. Düzenli olarak ceviz tüketmek,  kolesterol seviyelerini düşürür.

Ceviz son derece besleyici bir besindir. Antioksidan aktiviteleri daha yüksektir ve diğer tüm somunlardan önemli derecede daha sağlıklı omega-3 yağlara sahiptir.

Ülkemizde Bitlis’in Adilcevaz ilçesi cevizleriyle ünlüdür. Ayrıca bu ilçede ceviz reçeli üretimi de yapılmaktadır.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-walnuts#section13

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.