Çileğin Faydaları Nelerdir

Çileğin Faydaları Nelerdir

Çilek, parlak kırmızı, sulu ve tatlı bir besindir. Mükemmel bir C vitamini ve mangan kaynağıdır ve ayrıca bol miktarda B9 vitamin ve potasyum içerir.

Çilek, kalp sağlığı ve kan şekeri kontrolü için yararları olabilecek antioksidanlar ve bitkisel bileşenler bakımından çok zengindir.

Çileğin Faydaları Nelerdir?

1. Yüz gram çiğ çileğin besin değerleri;

Kalori: 32Su: % 91 Protein: 0.7 gram Karbonhidrat: 7.7 gram Şeker: 4.9 gram Elyaf: 2 gram Yağ: 0,3 gram.

Çilek ayrıca demir, bakır, magnezyum, fosfor ve B6, K ve E vitaminlerini de sağlar.

2. Çilek içerisinde bol miktarda C vitamini bulunur. Bunun yanında demir, bakır, magnezyum, fosfor ve B6, K ve E vitaminlerini içerir. Ayrıca yüksek miktarda faydalı bitki bileşiği ve pelargonidin, ellagik asit, ellagitanninler ve prosiyanidinler gibi antioksidanlar içerir.

3. Çilekler, birçok kronik hastalık riskini azaltır. Kalp sağlığını korumada, kan şekeri seviyesini düşürmede, tip 2 diyabeti önleme de önemli rol oynar. 12 haftalık düzenli tüketim sonucunda kötü kolesterolde (LDL) önemli bir düşüş yaşandığı gözlemlenmiştir.

Çileklerin, ağız kanseri olan hayvanlarda ve insan karaciğer kanseri hücrelerinde tümör oluşumunu inhibe ettiği gözlemlenmiştir.

Çileklerin Yan Etkileri Var Mıdır?

Çilekler genellikle iyi tolere edilir, ancak özellikle küçük çocuklarda alerjiye neden olabilmektedir. Yaygın alerjik semptomlar arasında ağızda kaşıntı veya karıncalanma, kurdeşen, baş ağrısı ve dudak, yüz, dil veya boğazda şişlik ve ayrıca ciddi vakalarda solunum problemleri bulunmaktadır.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/foods/strawberries

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.