Elmanın Faydaları Nelerdir

Elmanın Faydaları Nelerdir

Elma ağacı gülgillerden, humusça zengin ve nemli topraklarda, bol güneş alan yerlerde yetişen, kenarları dişli oval yaprakları olan, açık pembe ya da ak çiçekler açan, dayanıklı bir meyve ağacıdır. Elma ise bu ağacın parlak kabuklu, kırmızıdan beyaza değin türlü renkte, hoş kokulu, ekşi ya da tatlı, sert ya da gevrek dokulu, ufak çekirdekli, besince çok değerli meyvesidir.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

1-Ortalama bir elma yaklaşık 7,6 santimetre çapında ve 182 gram standardında olup aşağıdaki besin içeriklerini barındırır.

  • Kalori: 95
  • Karbonhidrat: 25 gram bulunur. Ayrıca içeriğinde C vitamini, potasyum ve K vitamini barındırır.

2- Elmalar, su ve lif bakımından zengin besin içeriğine sahiptir. Bu yüzden elmalar zayıflama konusunda bize yardımcı olur. Ayrıca, yüksek lif içeriğinden dolayı özellikle doygunluk hissi verir.

3 Elmalar kalp sağlığını çeşitli şekillerde destekler. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan çözünür lifleri yüksektir. Ayrıca düşük tansiyon ve felç riskine bağlı polifenollere sahiptirler.

4- Elmalardaki lif türü iyi bakterileri besler ve şişmanlığa, kalp hastalıklarına ve tip 2 diyabete karşı vücut direncini artırır.

5- Elmalar, kanserle savaşmaya yardımcı olabilecek birkaç bileşene sahiptir. 

6-Astım riskine karşı Antioksidan bakımından zengin olan elmalar, akciğerlerinizi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olur. Elmalar cildi, bağışıklık sistemini düzenlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan flavonoid quercetin’i içerir. Bunlar astımı ve alerjik reaksiyonları önlemeye yardımcı olur.

7-Elmalardaki antioksidan ve antienflamatuar bileşenler kemikleri güçlendirir. Ayrıca elma tüketimi, yaşlandıkça kemik kütlesini korumaya yardımcı olur.

Güzel bir cilde sahip olmak için her sabah mutlaka aç karına bir elma tüketmelisiniz.

Kaynak :https://www.healthline.com/nutrition/10-health-benefits-of-apples

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.