Ginsengin Faydaları

Ginsengin Faydaları

Ginseng, köklü bir bitki olup yüzyıllar boyunca Çin alternatif tıbbında kullanılmıştır. Bu bitkinin birçok çeşidi vardır, ancak en popülerleri Amerikan ginsengi ( Panax quinquefolius ) ve Asya ginsengi ( Panax ginseng ) ‘dir.

 Amerikan Ginsengi’nin rahatlatıcı bir etkisi olduğuna inanılırken, Asya’daki çeşidinin canlandırıcı bir etkisi olduğu düşünülmektedir.

Ginsengin Faydaları Nelerdir?

1-Ginseng yararlı antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

2-Ginseng, hafızayı güçlendirir. Ginseng’in hem sağlıklı insanlarda hem de Alzheimer hastalığında zihinsel işlevler, sakinlik ve ruh halinin onarılması gibi yararları olduğu görülmüştür.

3-Ginseng dokulardaki oksidatif stresi azaltmanın yanında penis kaslarındaki kan akışını artırarak iktidarsızlığa karşı önemli bir gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır.

4-Ginseng, kanserli insanlarda bağışıklık sistemini güçlendir ve belirli aşıların etkilerini artırabilmektedir.

5-Ginseng, bazı kanser risklerini azaltmada yardımcı olabilmektedir. Ayrıca kemoterapi gören hastaların sağlığını iyileştirmeye, yan etkilerini azaltmaya ve bazı tedavi ilaçlarının etkisini artırmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

6-Ginseng, yorgunluğu önler ve enerjik hissetmemizi sağlar.

7-Ginseng, diyabeti olan ve olmayan insanlarda kan glukozunun kontrolünde yardımcı olur. Asya ginsenginin pankreas hücre fonksiyonunu iyileştirdiği, insülin üretimini artırdığı ve dokularda kan şekeri alımını arttırdığı gözlemlenmiştir.

8-Ginseng kökü birçok şekilde tüketilebilir. Çiğ olarak yenebilir veya yumuşatmak için hafifçe buğulayabilirsiniz. Ayrıca çay yapmak için suda demlenebilir. Bunu yapmak için, sadece taze dilimlenmiş ginsenge sıcak su ekleyin ve birkaç dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Ginseng, çorbalar ve tavada kızartma gibi çeşitli tariflere de eklenebilir. Ekstra toz, tablet, kapsül ve yağ formları da bulunabilir.

Şekli insana benzediği için adamotu da denen bu bitki, düzenliği kullanımda hastalıkların size uğramamasını sağlar.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/ginseng-benefits#section10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.