Havucun Faydaları Nelerdir

Havucun Faydaları Nelerdir

Havuç, bir kök sebzesidir. Çıtır çıtır, lezzetli ve oldukça besleyicidir. Havuç özellikle iyi bir beta karoten, lif, K1 vitamini, potasyum ve antioksidan kaynağıdır. Havuçlar sarı, beyaz, turuncu, kırmızı ve mor gibi birçok renkte bulunur.

Havucun Faydaları Nelerdir?

Havuçtaki su içeriği % 86–95 arasındadır ve yaklaşık % 10 karbonhidrattan oluşur.

Havuç çok az miktarda yağ ve protein içerir. 100 gr havuçta yaklaşık olarak aşağıdaki değerler bulunur.

  • Kalori: 41
  • Protein: 0.9 gram
  • Karbonhidrat: 9,6 gram

Havuç esas olarak su ve karbonhidrattan oluşur. Karbonhidratlar nişasta ve sükroz ve glikoz gibi şekerler içerir. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır.

Çözünebilir lifler şeker ve nişastanın sindirimini yavaşlatarak kan şekeri seviyesini düşürebilir. Ayrıca bağırsaklarınızda ki dost bakterileri besler ve hastalık riskini azaltır. Dahası, bazı çözünen lifler, kolesterolün sindirim sisteminizden emilimini engelleyerek kan kolesterolünü düşürür.

 Havuç vitamin ve mineral açısından zengin bir sebzedir. Havuç, özellikle biyotin, potasyum ve A vitamini (beta karoten), K1 (filokinon) ve B6 gibi birçok vitamin ve mineral kaynağıdır.

  • A Vitamin : Havuç, vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü beta karoten bakımından zengindir. Bu besin büyüme, gelişme ve bağışıklık fonksiyonu için önemlidir.
  • Biotin: Eskiden H vitamini olarak bilinen AB vitamini olan biotin, yağ ve protein metabolizmasında önemli bir rol oynar.
  • K1 Vitamini: K1 vitamini kan pıhtılaşması için önemlidir ve kemik sağlığını artırır.
  • Potasyum: Kan basıncı kontrolünde önemli bir rol oynar.
  • B6 Vitamini: B6, gıdanın enerjiye dönüştürülmesinde önemli rol oynar.

Havuç, kanser riskine karşı vücut direncini artırır. Havuç, Göz sağlığını korur. Havuç yemek, kanser ve kalp hastalığı riskinin azalmasına ve ayrıca göz sağlığının iyileşmesine yardımcı olur.

Havucun Zararları Var mıdır?

Kimi insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca üretildiği toprağın ağır metal içermesi havucu zararlı hale getirebilir.

Sağlıklı gözler için günde en az bir adet çiğ havuç tüketin.

Kaynak https://www.healthline.com/nutrition/foods/carrots

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.