Kansere Karşı 13 Besin

Kansere Karşı 13 Besin

Kansere Karşı 13 Besin

Yediğimiz besinlerin hangi şartlarda yetiştirildiği, hangi şartlarda saklandığı ve hangi şartlarda tükettiğimiz sağlımız açısından çok önemlidir. Çağımız gereklerinden biri olmuş olan fast-food tüketme alışkanlığı da sağlımızı olumsuz etkileyen beslenme tarzlarımızdan biri haline gelmiştir. Bizim sağlımızı koruma adına almamız gereken önemli önlemlerden bir tanesi fast-food alışkanlıklarımızı bir kenara bırakmamız ve soframızdan eksik etmemiz gereken kimi gıdalara önem vermemiz. Özellikle kanser hastalığından uzak durmak adına bu besinler oldukça önemlidir.

Kanser Riskini Azaltabilecek 13 Gıda

1.Brokoli

En başta ismini zikretmemiz gereken besin brokolidir.  Brokoli güçlü bir antikanser bileşeni olan sülforaphane içerir.

Yapılan bir araştırmada sülforaphanın meme kanseri hücrelerinin boyutunu ve sayısını % 75’e kadar azalttığını göstermiştir. Diğer bir fare üzerinde yapılan araştırmada, farelere sülforaphane verildiğinde prostat kanseri hücrelerini öldürmeye yardımcı olduğunu ve tümör hacmini % 50’den daha fazla azalttığını göstermiştir.

Brokoli, suda haşlanıp suyu içilebilir, haşlanmış olan brokoliyi de zeytinyağı ile salata olarak haftada ikiden fazla tüketmeniz sağlık açısından oldukça önemlidir.

2. Havuç

Diğer bir antikanser gıdamız havuçtur. Yapılan kimi araştırmalar, havuç tüketmenin, akciğer, prostat ve mide kanseri riskinin azaldığını göstermiştir. Güzel bir salata malzemesi olan havucun salatalarınızdan eksik olmaması gerekmektedir.

3. Fasulye

Lif bakımından zengin olan fasulye içerisinde tümör ve kolon kanseri riskini azaltan kolorektal adlı bileşen bulunur. Yine soframızdan eksik etmememiz gereken gıdalardan bir tanesidir.

4. Meyveler

Meyveler içerisindeki antosiyanin oranı yüksektir. Güçlü bir antioksidan özelliklere sahip olan bu bileşenin kanser riskini azalttığına dair kimi araştırmalar yapılmıştır.

Mesela insanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, kolorektal kanserli 25 kişiye yedi gün boyunca yabanmersini özü verilmiş ve sonuçta kanser hücrelerinin büyümesini % 7 azaldığı görülmüştür.

5. Tarçın

Tarçın, kan şekerini azaltma ve iltihabı hafifletme özelliği ile bilinen bir bitkidir. Ayrıca kimi kanser araştırmalarında tarçının, kanser hücrelerinin yayılmasını engellemeye yardımcı olabileceği görülmüştür.

6. Kuruyemiş

Yapılan kimi çalışmalar, fındık ve ceviz gibi kuruyemiş tüketiminin kanser riskini azaltabildiğini göstermiştir.

7. Zeytinyağı

Ecza deposu olan zeytinyağının tüketimini arttırmak kimi kanser türlerine karşı vücut direncini arttırdığı saptanmıştır.

Örneğin 28 ülkede yapılan bir çalışmada düzenli zeytinyağı tüketenlerin tüketmeyenlere oranla kolorektal kanser oranının düşük olduğu gözlenmiştir.

8. Zerdeçal

Zerdeçal, sağlığı teşvik edici özellikleri ile iyi bilinen bir baharattır. Curcumin, aktif maddesi, antienflamatuvar, antioksidan ve hatta antikanser etkilere sahip bir kimyasaldır. Birçok araştırmada Curcumin maddesinin kansere karşı kanser etkilerini azalttığı gözlenmiştir.

9. Turunçgiller

Limon, mandalina, greyfurt ve portakal gibi narenciye tüketmek, sindirim ve üst solunum yollarının kanserleri ile birlikte, pankreas ve mide kanserleri de dahil olmak üzere, bazı kanser türlerinin riskini azalttığı tespit edilmiştir.

10. Keten Tohumu

Yüksek oranda lif içeren keten tohumu kansersiz bir yaşam için olmazsa olmazlarımızdandır. Yapılan araştırmalar, keten tohumunun meme ve prostat kanserlerinde kanser büyümesini azaltabildiğini göstermiştir.

11. Domatesler

Likopen, domateslerde bulunan antikanser özelliğine sahip bir bileşendir. Yapılan araştırmalar, likopenin prostat kanseriyle savaşmada önemli bir yere sahip olduğunu göstermiştir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

12. Sarımsak

Sarımsak içeriğinde, kanserli hücreleri öldürebilen allisin bileşeni bulunur. Yapılan araştırmalar, daha fazla sarımsak tüketmenin, mide, prostat ve kolorektal kanser risklerinin azalmasını sağladığını göstermiştir.

13. Balık

Balık, içeriğinde ki bol miktardaki D vitamini ve omega-3 yağ asitleri sayesinde güçlü bir antikanser özelliğine sahip bir besindir. Haftada en az iki kez balık tüketmeniz kanser hastalığına yakalanma riskinizi azaltır.

Yukarıda saydığımız gıdaların düzenli alınması konusunda seçici olmamız gerekmektedir. Böylelikle sağlıklı bir yaşamı elde etme konusunda önümüzde ki engelleri minimize etmiş olursunuz. Ayrıca kanser teşhisi konan hastaların da bu gıdaları sofralarından eksik etmemesi önem arz etmektedir. Yukarıda ki makalenin aslına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.healthline.com/nutrition/cancer-fighting-foods#section14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.