Koronavirüs Belirtileri Nelerdir

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir/ Korona Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

Koronavirüsü nedir? Nerede ortaya çıkmıştır? Koronavirüs belirtileri nelerdir? Koronavirüsünden nasıl korunabiliriz?

Korona Virüsü Nedir?

Korona virüsleri, insanlarda solunum yolu enfeksiyonlarına (orta ve şiddetli) neden olan virüs ailesidir. İnsan ve hayvanda bulunabilen Corona Virüsü insanda ilk olarak 1960’lar da görülmüştür. Sonrasında Orta Doğu’da görülmüştür. Suudi Arabistan, Ürdün ve Katar’da görülmüş ve 3 kişi bu hastalıktan hayatını kaybetmiştir.

Aralık 2019’da ise Çin’in Wuang eyaletinde görülmüş ve ciddi bir salgın yaşanmış bunun sonucunda bir çok eyalet karantinaya alınmış, ülkelere giriş çıkışlar sağlık ekiplerince kontrol altına alınmaya çalışılmıştır.

Bu grip, hayvanlarda olabileceği gibi insanlarda da görülen bir virüs çeşididir. Ancak bu diğer virüslerde olduğu gibi Corona Virüsleri de mutasyona uğramış bir virüs çeşididir. Sürüngen, kemirgen, deve, yarasa gibi hayvanlardan insanlara mutasyona uğrayarak geçtiği düşünülmektedir.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Korona Virüsü orta ve yüksek derecede görülebilmektedir. Normal bir soğuk algınlığında olduğu gibi belirtiler gösterir. Öksürük, ateş, burun akıntısı, solunum zorluğu gibi belirtileri gördüğünüz de vakit kaybetmeden, tedbir amaçlı da olsa sağlık kuruluşlarına başvurulması önerilmektedir.

Koronavirüsü kendisi öldürücü değildir. İnsanda var olan şeker, kalp, solunum yolu rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıkları tetikleyerek insanların ölümüne neden olmaktadır.

Korona Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

Bol bol ılık su tüketmek, sık aralıklarla sabunla 20 saniye el yıkamak Korona virüsünden korunmanın önemli önlemlerinden biridir.

Ama en önemlisi vücut direncini arttırmaktır. Bunun için bol C vitamini alın. Örneğin bir bardak ılık suya, bir limonu üçe bölüp koyun ve 2-3 saat dışarıda beklettikten sonra tüketin.

Corona Virüsünün öncelikle bizlere bulaşmaması için önlemler almalıyız. Bunlar, toplu ortamlardan uzak durmak, sokakta maske takmak, el temizliğine önem göstermek gibi tedbirlerle sağlanabilir. Özellikle çocukların en az 20 saniye ellerini sabunla yıkamalarını tembihleyin.

Diğer önemli tedbir ise vücut direncini güçlü tutmaktır. Özellikle bu süreç ortadan kalkana veya tedavisi bulunana kadar mevsim meyve ve sebzelerinin tüketimine önem vermek vücut direncini arttırmada önemli bir koruyucu önlemdir. Narenciye, turp, soğan, sarımsak, marul, pırasa, ıspanak, brokoli, kırmızı pancar gibi vücut direncini arttıran ve vitamin takviyesi sağlayan bu gıdaların neredeyse her gün tüketilmesi gerekmektedir. Risk grubunda, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar başı çekmekle birlikte, aslında hepimiz bu virüslere her an yenik düşebiliriz.

Bol bol ılık su tüketmek, el yıkamak Korona virüsünden korunmanın önemli önlemlerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.