Lahananın Faydaları

Lahananın Faydaları

Lahana marul gibi görünmesine rağmen, Brassica cinsine ait bir sebzedir. Kırmızı, mor ve yeşil renkler en belirgin lahana renkleri olmasına rağmen çeşitli şekil ve renkleri de mevcuttur. Yaprakları buruşuk veya pürüzsüz şekillerde bulunabilir.  Lahana etkileyici besin içeriğine rağmen genellikle göz ardı edilmiştir.

Lahananın Faydaları Nelerdir?

Lahana, çeşitli vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. İçeriğinde ki besin değerleri aşağıdaki gibidir.(Aşağıdaki veriler yaklaşık olarak 89 gr’lık bir lahana için verilmiştir.)

•          Kalori: 22

•          Protein: 1 gram

Ayrıca, K Vitamini: Günlük İhtiyacın % 85’i

          C Vitamini: Günlük İhtiyacın % 54’ü

         Folat: Günlük İhtiyacın % 10’u

          Manganez: Günlük İhtiyacın % 7’si

          B6 Vitamini: Günlük İhtiyacın % 6’sını karşılar.

Yukarıda görüldüğü gibi Lahana, vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin ve düşük kalorili bir sebzedir.

1- Lahana, iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar içerir.

2-Lahanalar suda çözünebilen C Vitamini içerir, aynı zamanda C vitamini askorbik asit olarak da bilinir. C vitamini vücutta demir emiliminin sağlanmasına yardımcı olur. C vitamini, vücudu kanser dahil birçok kronik hastalıkla ilişkilendirilen serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korur.

Vücudun birçok önemli fonksiyonu için C vitaminine ihtiyaç vardır. C vitamini güçlü bir antioksidandır. Kırmızı lahana da (89 gr)  Günlük İhtiyacın yaklaşık % 85’ini sağlar.

3-Sindirim sisteminizin sağlıklı işleyişini korumak istiyorsanız, lif açısından zengin lahana önemli bir besindir. Lahanalar bağırsaktaki faydalı bakterin sayısını arttırır. Daha fazla lahana yemek, sindirim sisteminizi sağlıklı ve mutlu tutmak için mükemmel bir yoldur.

4-Lahana, kalp hastalığı riskini azalttığı gözlemlenmiş antosiyaninler adı verilen güçlü pigmentler içerir.

5- Lahana içerisinde bulunan potasyum, fazla sodyumun idrarla atılmasına yardımcı olur. Ayrıca kan basıncını düşüren kan damarı duvarlarını gevşetir. Kırmızı lahana (178 gram) günlük potasyum ihtiyacının % 12’sini karşılar.

Potasyum bakımından zengin lahana yemek, yüksek tansiyonu düşürmenin lezzetli bir yoludur ve tansiyonun sağlıklı bir aralıkta kalmasına yardımcı olur.

8-Kolesterol, vücudunuzdaki her hücrede bulunan mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Bazı insanlar tüm kolesterolün kötü olduğunu düşünür, ancak vücudun düzgün çalışması için bu çok önemli bir işleve sahiptir. Lahana kolesterol seviyelerini normal seviyede tutmak için iki madde içerir.

Çözünür lif

Çözünür lifin bağırsaktaki kolesterol ile bağlanarak ve kan içine emilmesini engelleyerek “kötü” LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Bitki sterolleri

Lahana, fitosteroller denilen maddeleri içerir. Bunlar, yapısal olarak kolesterole benzer bitki bileşikleridir ve sindirim sisteminde kolesterol emilimini bloke ederek LDL kolesterolünü azaltırlar.

8- Lahana Mükemmel bir K vitamini kaynağıdır. K vitamini yağda çözünen bir vitamin türüdür.

Lahanalar; çiğ olarak yenebilir veya pişirilebilir;  salata, çorba, güveç ve mezeler gibi çok çeşitli yemeklere eklenebilir. Turşu olarak da tüketilebilir.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cabbage

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.