Muzun Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde

Muzun Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde:

Muzlar son derece sağlıklı ve lezzetli meyvelerdir. Birkaç temel besin maddesi içerir;  sindirim sistemi, kalp sağlığı ve kilo kaybı için oldukça yararlıdır. Çok besleyici olmalarının yanı sıra, aynı zamanda son derece elverişli aperatif yiyeceklerdir.

Peki Muzları Önemli Kılan Nedir? Muzların Faydaları Nelerdir?

Muzlar dünyanın en popüler meyveleri arasındadır. İlk başlarda Güneydoğu Asya da yetiştirilirken, şimdi dünyanın birçok sıcak bölgesinde yetiştirilmektedir. Muzlar renk, boyut ve şekline göre değişir. En yaygın türü, Cavendish’tir. Olgunlaşmadığı zaman yeşil, olgunlaştıkça sararır.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muz, çeşitli vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. İçeriğinde ki besin değerleri aşağıdaki gibidir.(118 Gr için)

  • Potasyum: Günlük İhtiyacın % 9’u
  • B6 Vitamini: Günlük İhtiyacın % 33’ü
  • C Vitamini: Günlük İhtiyacın % 11’ini karşılar.

Muzlar lif, antioksidanlar ve birçok besin değeri bakımından zengindir. Orta boy bir muz yaklaşık 105 kaloriye sahiptir.

1-Muzlar, bir tür lif olan pektin bakımından zengindir. Olgunlaşmamış muzlar, çözünür lif gibi davranan ve sindirimden kaçan dirençli nişasta içerir. Hem pektin hem de dirençli nişasta, yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerini azaltabilir ve midenizi yavaşlatarak iştahınızı azaltabilir.

2- Muzlar önemli Lif kaynaklarıdır. Bu lifler, dost bağırsak bakterilerinizi besler ve kolon kanserine karşı vücudu korur.

3- Muzlar Kalorileri düşük, besin ve lif değerleri yüksek olması nedeniyle kilo vermede tercih edilen bir besin kaynağıdır.

4- Muz Kalp sağlığını korumada yararlı bir besindir. Muzlar, kalp sağlığı için gerekli olan potasyum ve magnezyum kaynağıdır.

5- Dopamin ve kateşinler dahil olmak üzere birkaç tipte güçlü antioksidan içerirler. Bu antioksidanlar bazı hastalık risklerini azaltmanıza yardımcı olabilir.

6-Olgunlaşmamış muzlar dirençli nişasta kaynağıdır. Bu nedenle insülin duyarlılığının artmasına yardımcı olabilirler. Ancak, konuyla ilgili yapılan araştırmalar bu tespit için yeterli değildir.

7- Potasyum kan basıncı kontrolü ve sağlıklı böbrek fonksiyonu için şarttır. Haftada birkaç kez muz yemek, böbrek hastalığı riskinizi% 50’ye kadar azaltabilir.

8- Muzlar, egzersizin neden olduğu kas kramplarını hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca dayanıklılık egzersizi için mükemmel enerji sağlarlar.

9-Günlük hayatımızda her an karşılaşma olasılığımız bulunan ishale karşı da Muz hayati rol oynar. Özellikle çocuklardaki ishal rahatsızlığına karşın bol suyun yanında Muz tüketimini de sağlamalıyız. Ancak fazla muz tüketimi de çocuklarda kabızlığa neden olabilmektedir.

Kaynakça:https://www.healthline.com/nutrition/11-proven-benefits-of-bananas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.