Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Narlar dünyadaki en sağlıklı meyveler arasındadır. Nar, aril adı verilen yüzlerce yenilebilir tohum içeren bir meyvedir. Lif, vitamin, mineral ve biyoaktif bitki bileşikleri bakımından zengindirler, ancak aynı zamanda biraz şeker içerirler.

Narın Faydaları Nelerdir?

1-Nar, çeşitli vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. İçeriğinde ki besin değerleri aşağıdaki gibidir.

•          Protein: 3 gram

•          C Vitamini: Günlük İhtiyacın % 30’u

•          K Vitamini: Günlük İhtiyacın % 36’sı

•          Folat: Günlük İhtiyacın % 16’sı

•          Potasyum: Günlük İhtiyacın % 12’si

Nar taneleri (tohumlar) çok tatlıdır, bir bardak nar 24 gram şeker ve 144 kalori içerir.

2- Nar, Anti-İnflamatuar etkilere sahiptir. Kronik inflamasyon, birçok ciddi hastalığın önde gelen itici güçlerinden biridir. Buna kalp hastalığı, kanser, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı ve hatta obezite de dahildir. Narlar, büyük ölçüde punikalaginlerin antioksidan özelliklerinin aracılık ettiği güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Nar suyundaki punicalaginlerin, kanser ve diyabet dahil olmak üzere birçok ciddi hastalığın önde gelen itici güçlerinden biri olan iltihabı azalttığı görülmüştür.

4-Prostat kanseri erkeklerde sıklıkla görülen kanser türüdür. Nar suyunun prostat kanseri olan erkeklerde faydalı olduğunu ve potansiyel olarak kanser büyümesini engellediğini gözlemlenmiştir.

5-Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Nar özünün, meme kanseri hücrelerinin üremesini engellediği ve bir kısım hücreleri yok ettiği gözlemlenmiştir.

6-Yüksek tansiyonun (hipertansiyon) kalp krizi ve felce neden olduğu bilinmektedir. Nar suyunun düzenli alımının, kan basıncını iki hafta kadar kısa bir sürede düşürdüğü gözlemlenmiştir.

7-Nar, Artrit ve Eklem Ağrısı ile Mücadeleye Karşı Yardımcı Olabilir. Artrit, Batı ülkelerinde yaygın bir sorundur. Pek çok farklı tipi var, ancak çoğu eklemlerde bir çeşit iltihaplanma içerir. Nardaki bitki bileşiklerinin anti-enflamatuar etkileri olduğu göz önüne alındığında, artrit tedavisinde yardımcı olabilecekleri anlaşılmaktadır.

8-Nardaki bitki bileşikleri zararlı mikroorganizmalara karşı mücadelede yardımcı olabilir. Örneğin bazı Candida albicans türlerinin yanı sıra bazı bakteri türleri ile de mücadele ettikleri gözlemlenmiştir. Anti-bakteriyel ve anti-fungal etkiler, ağzınızdaki enfeksiyonlara ve iltihaplara karşı da koruyucu olabilir. Nar, yaygın diş eti hastalıklarına ve maya enfeksiyonlarına karşı faydalı olabilecek antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.

9- Nar hafızayı güçlendirir. Kısacası Narın Faydaları saymakla bitmez.

10- Zengin bir nitrat kaynağı olarak nar, kan akışını artırarak egzersiz performansını artırabilir.

Özetle; düzenli nar tüketimi insanı zinde ve sağlıklı tutar.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-benefits-of-pomegranate#section1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.