Soğanın Faydaları Nelerdir: Doğal Aspirin

Soğanın Faydaları Nelerdir: Doğal Aspirin

Tüm sebzeler sağlık için önemli olsa da, bazı türler benzersiz faydalar sunar. Soğan, sarımsak, arpacık, pırasa ve frenk soğanı çiçekli bitkilerin Allium cinsinin üyeleridir. Bu sebzeler, birçok yönden sağlığı artıran çeşitli vitaminler, mineraller ve güçlü bitki bileşenleri içerir. Soğanlar, eski zamanlardan beri, baş ağrısı, kalp hastalığı ve ağız yaraları gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

1-Soğanlar besin bakımından zengindir; yani kalorileri düşük, vitaminleri ve mineralleri yüksektir. Bir orta boy kuru soğan, sadece 44 kalori içerir. Önemli miktarda vitamin, mineral ve lif sağlar. Ayrıca soğan vücutta demir emilimini düzenleyen C vitamini bakımından zengin bir kaynaktır.

C vitamini vücudumuzda güçlü bir antioksidan görevi görür ve hücrelerimizi zararlı moleküllerin neden olduğu hasara karşı korur. Soğanlar, folat (B9) ve piridoksin (B6) dahil olmak üzere B vitaminleri bakımından da zengindir.

2- Soğanlar, iltihaplanma ile savaşan, trigliseritleri azaltan ve kolestrol seviyelerini azaltan bileşenler içerir. Bu bileşenler kalp hastalığı riskini azaltır. Güçlü anti-enflamatuar özellikleri yüksek tansiyonun düşürülmesine ve kan pıhtılarına karşı korunmaya yardımcı olur.

3-Soğanlar mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. 25 farklı çeşit flavonoid antioksidan içerir. Antioksidanlar, hücresel hasara yol açan; kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklara katkıda bulunan  oksidasyonu engelleyen bileşenler içerir.

4- Sarımsak ve soğan gibi Allium cinsinin sebzelerini yemek, mide ve kolorektal dahil olmak üzere bazı kanser risklerini daha düşük seviyeye çeker. Soğanlar ayrıca fisetin ve quercetin gibi tümör büyümesini engelleyebilecek flavonoid antioksidanlar içerir.

5-Soğanların E.coli ve S.aureus gibi potansiyel olarak zararlı bakterilerin gelişimini engellediği gözlemlenmiştir.

6-Soğanlar, optimal bağırsak sağlığı için gerekli olan zengin bir lif ve prebiyotik kaynağıdır. Prebiyotikler, faydalı bağırsak bakterileri tarafından parçalanan sindirilemez türdeki liflerdir. Gut bakterileri prebiyotiklerle beslenir ve asetat, propiyonat ve bütirat dahil olmak üzere kısa zincirli yağ asitleri oluşturur.

Yağ asitleri; bağırsak sağlığını güçlendirir, bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihaplanmayı azalttır ve sindirimi kolaylaştırır.

Soğanlar, kalp hastalığı riskinizi ve bazı kanser türlerini azaltabilecek güçlü bileşenler içerir. Soğanlar antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirerek sindirim sağlığını arttırır.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/onion-benefits

* Soğanın Faydaları maddesi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.