Tarçının Faydaları

Tarçının Faydaları

Tarçın, bilimsel olarak Cinnamomum olarak bilinen ağaçların iç kabuğundan yapılan bir baharattır.  Binlerce yıldır tıbbi özellikleri ile ünlenmiştir. Modern bilim, insanların uzun zamandır bildiklerini doğrulamıştır.

Eski Mısır’a kadar uzanan, nadir, değerli ve krallara uygun bir hediye olarak sunulan önemli bir baharattı.

Tarçın, tarçın ağaçlarının gövdeleri kesilerek yapılır. Daha sonra iç kabuk çıkarılır ve odunsu kısımlar çıkarılır. Kuruduğunda, kıvrılan, tarçın çubukları adı verilen rulolar oluşturur. Bu çubuklar tarçın tozu oluşturmak için öğütülebilir.

Tarçının Faydaları Nelerdir?

1-Tarçın iyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan korur.

2-Tarçın güçlü bir antienflamatur özelliğine sahiptir. Enflamasyon, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına ve doku hasarını onarmasına yardımcı olur.

3-Tarçın, dünyanın en yaygın erken ölüm nedeni olan kalp hastalığı riskini azaltmada etkilidir. Tip 2 diyabetli kişilerde, günde 1 gram veya yaklaşık yarım çay kaşığı tarçının, kan şekeri düzeyleri üzerinde faydalı etkilere sahip olduğu gözlemlenmiştir.

4-Tarçın insülin hormonunu düzenlemeye yardımcı olur. İnsülin, metabolizmayı ve enerji kullanımını düzenleyen anahtar hormonlardan biridir. Kan şekerini, kan dolaşımınızdan hücrelerinize taşımakla görevlidir.

5-Tarçın, kan şekerini düşürücü özellikleri ile bilinir. İnsülin direnci üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra, tarçın kan şekerini azaltabilir.

6- Tarçın nörodejeneratif hastalıklar üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir. Alzheimer ve Parkinson gibi.

7- Tarçın kansere karşı koruyu etkiye sahiptir. Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize edilen ciddi bir hastalıktır. Tarçın, kanseri önleme ve kanser tedavisinde potansiyel fayda için yaygın olarak kullanılır.

8-Tarçın HIV virüsü ile savaşmaya yardımcı olur. HIV, bağışıklık sisteminizi yavaşça parçalayan ve tedavi edilmediğinde sonunda AIDS’e yol açabilecek bir virüstür. Cassia çeşitlerinden elde edilen tarçın, HIV virüsünün insanlarda en yaygın türü olan HIV-1’e karşı savaşmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-cinnamon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.