Vişnenin Faydaları

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Vişnenin Faydaları

Vişne; gülgillerden, anayurdu Anadolu ve Balkanlar olan, her bakımdan kiraza çok benzeyen, gövdesi, dalları kırmızımtırak, yaprakları sivri oval ve kenarları dişli, beyaz çiçekler açan bir meyve ağacıdır. Bu ağacın kırmızı renkli, etli ve sulu, tek çekirdekli, mayhoş tatta, yenilen, reçeli ve şurubu yapılan meyvesidir.(Google sözlük)

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

1-Vişne suyu çeşitli besinler açısından zengindir. 240 ml vişne suyu 119 kalori ve aşağıdaki besin değerlerini içerir :

•          Karbonhidrat: 28 gram

•          Protein: 2 gram

•          A Vitamini: RDI’nin (Günlük ihtiyacın) % 62’si

•          C Vitamini: Günlük ihtiyacın % 40’ı

•          Manganez: Günlük ihtiyacın % 14’ü

•          Potasyum: Günlük ihtiyacın % 12’si

•          Bakır: Günlük ihtiyacın % 12’si

•          K Vitamini: Günlük ihtiyacın % 7’sini karşılar.

Vişne suyu ayrıca antioksidanlar ve diğer faydalı bitki bileşiklerine ek olarak daha az miktarda B vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, omega-3 ve omega-6 yağları içerir.

2- Vişne suyu fiziksel aktiviteyi artırır ve kas ağrısını azaltır. Ek olarak, vişne suyu ve takviyeleri kas kuvvetini artırabilir.

3-Vişne suyu, uykusuzluğu tedavi etmenin ve her gece aldığınız uyku miktarını artırmanın güvenli ve etkili bir yolu olabilir. Çünkü turta kirazları uykusuzluktan sorumlu bir hormon olan melatonin bakımından doğal olarak zengindir.

4-Vişne suyu, eklem ağrısı ve iltihaplanma gibi artrit semptomlarını azaltır.

5-Parkinson ve Alzheimer gibi dejeneratif beyin bozukluklarının, kısmen oksidatif strese neden olduğu düşünülmektedir. Turta kirazları ve suları, beyin hücreleri üzerinde koruyucu etkileri olabilecek çok miktarda antioksidan ve diğer faydalı bitki bileşiklerini içerir.

6-Vişne suyu, bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği kanıtlanmış birçok vitamin, mineral ve faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir.

7-Vişne suyunun sağladığı diğer faydalar;

1.         Kansere karşı koruyucudur: Vişne suyunda bulunan bazı antioksidanlar, kanser büyümesinde rol oynayan genleri azaltmaya yardımcı olabilir.

2.         Acıyı azaltabilir: Turta suyu, sinir hasarının neden olduğu bir tür ağrı olan periferik nöropatinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

3.         Tansiyonu düşürebilir: Çalışmalar, turta suyu tüketiminin tansiyon seviyelerinde mütevazı düşüşler sağladığını gözlemlemiştir.

4.         Kilo vermenize yardımcı olabilir: Vişne suyu içeriğindeki lifler sayesinde kilo vermenizde size yardımcı olabilir.

Kaynakça: https://www.healthline.com/nutrition/10-tart-cherry-juice-benefits

* Vişnenin Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.