Aceleci Kuş Masalı

Aceleci Kuş Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Memleketin birinde göllerin suların ağaç ve çiçeklerin bol olduğu bir yer varmış. Bütün kuşlar gelip burada yuva kurarmış. Herkes mutlu mesut yaşarmış. Günlerden bir gün ağaç dallarının üstündeki bir yuvada üç tane yavru kuş yaşarmış. Uçamadıkları için anneleri her gün onlara yemek ve su getirirmiş. Yavru kuşlardan en küçüğü çok aceleciymiş. Yemek yerken, su içerken acele edermiş. Bir gün Anne kuşa demiş ki:

-‘Anne, ben ne zaman senin gibi uçacağım.’

Anne Kuş:

-‘Yavrum sen daha çok küçüksün. Uçabilmen için biraz daha büyümen lazım ve çokça çalışman lazım. Hemen uçamazsın,  diye cevap vermiş.

Yavru kuş, annesini dinlememiş gece hava kararıp herkes uyuyunca yuvanın köşesine gelip uçmak istemiş. Ancak uçamadığı için yuvadan yere düşmüş. Annesi ve kardeşleri uyudukları için ne kadar seslense de kimse onu duymamış. Ne yapacağını bilememiş, ‘keşke annemi dinleseydim,’ diye söyleniyormuş. Oradan geçmekte olan ağustos böceği, yavru kuşu duymuş ve yanına gitmiş.

Ağustos böceği:

-‘Hey sende kimsin? İlk defa seni bu ormanda görüyorum,’ demiş.

Yavru Kuş:

-‘Ben yavru kuşum, annemi dinlemedim ve vakti gelmeden uçmaya çalıştım, yere düştüm.  Annemi çok özlüyorum ,’demiş.

Ağustos böceği:

-‘Tamam! Sana yardım edeceğim,’ demiş.

Ağustos böceği koyulmuş yola. Ağaca tırmanmaya başlamış ama yuvalar o kadar çokmuş ki aklı karışmış. Hangi yuva olduğunu bilememiş. Bu yüzden herkese sormuş. En sonunda Anne kuşu bulmuş. Anne kuş, yavrusunu yuvaya getirmiş. Yavru kuş ise yaptıklarından pişman olduğunu söyleyerek, annesinden özür dilemiş. Ağustos böceğine teşekkür etmişler ve tekrar mışıl mışıl uyumuşlar.

Aceleci kuş masalımızda burada bitmiş.

Yazar: Fatih Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.