Hırsız Ayı Masalı

Hırsız Ayı Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, uzak bir diyarda bir Hırsız Ayı yaşarmış. Bu ayı musallat olduğu köyün bağına bahçesine geceleri girer, canı ne isterse ondan yermiş. Köylüler ise bu ayıyı bir türlü engelleyemiyormuş. Ayrıca Ayı bu! Ne yapacağı bilinmediğinden, köylüler onun karşısına çıkmaya da cesaret edemiyorlarmış.

Bir gün köylüler köy meydanında oturmuş, Ayıyı köylerinden nasıl kovabileceklerini konuşuyorlarmış.

İçlerinden biri:

-Bizi de yemeden bu ayıyı, bir an önce köyümüzden uzaklaştırmalıyız, demiş.

Bir diğeri:

-Peki! bunu nasıl yapacağız?

Biri, ‘’bu köyü terk edelim’’, bir diğeri, ‘’asker çağıralım’’, bir başkası, ‘’bütün meyve ağaçlarımızı keselim, yiyecek bir şey bulamayınca köyümüzü terk eder’’, başka biri, ‘’herkes silahını alsın Ayının peşine düşelim’’ demiş. Kalabalığın arasında küçük ve fakir bir çocukta varmış.

Çocuk:

-Ben bu ayıyı köyden kovarım ancak bir şartım var, demiş.

Köylüler önce şaşırmış sonra:

-Söyle bakalım neymiş şartın, demişler.

-Ben sizden bir kese para istiyorum, demiş küçük çocuk.

Köylüler gülüşmüş ve:

-Tamam! Sen onu, bizim köyden kovarsan bizde sana bir kese para vereceğiz, demişler.

Çocuk:

-Siz merak etmeyin. Ben bu gece bu ayıyı köyden kovacağım, demiş.

Köylüler küçük çocuğun söylediğine gülüp geçmişler ama bir kese para verme sözünü de vermişler.

Gece olmuş. Küçük çocuk cevizleri çok iri olan bir ceviz ağacına çıkıp yaprakların arasına gizlenmiş. Cevizleri büyük olduğu için ayının bu ceviz ağacından ceviz çalacağını biliyormuş.

Biraz vakit geçtikten sonra çocuk bakmış ki Ayı, ceviz ağacının altına gelmiş, yemek için ceviz arıyor. Bunu tahmin eden küçük çocuk, ceviz ağacının altındaki bütün cevizleri önceden toplayıp saklamış.  Ayı ceviz ağacının altında ceviz bulamayınca ağaca tırmanmaya başlamış. Ayı çocuğun saklandığı yere kadar tırmanmış, sırtını ceviz ağacının dalına yaslayıp ceviz toplamaya başlamış. Topladığı cevizleri de avucunda kırıp yiyormuş. Ayı cevizlere o kadar dalmış ki dünya umurunda değilmiş sanki. Küçük çocuk tam o anda:

-BÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ…

Diye bağırmış. Ayı neye uğradığını şaşırmış, eli ayağı birbirine dolanmış, PAAAAT diye yere çakılmış.

Düştüğünde öyle bir ses çıkmış ki tüm köylüler ne oldu diye ceviz ağacına doğru koşmuşlar. Geldiklerinde bir de ne görsünler. Hırsız Ayı yerde acılar içerisinde kıvranıyor, küçük çocuk ise ayının yanı başında oturmuş ceviz yiyormuş.

Köylüler gördükleri karşısında şaşakalmışlar, çocuğu omuzlayıp sevinç naraları atmışlar. Çocuğa bir kese parasını da vermişler. O günden sonra çocuk, o parayla ailesinin geçimine yardımcı olmuş, köylüler ise köylerinde huzur içerisinde yaşamaya devam etmişler.

Hırsız Ayı Masalı burada bitmiş.

2 thoughts on “Hırsız Ayı Masalı

 • Mayıs 22, 2021 tarihinde, saat 5:09 pm
  Permalink

  ben bunu çok beğendim ben çok hoşuma gitti bile hem eğlenceli hikayeler hem de çok komik fıkralar benim küçüklüğümdeki masa ile koca ayı vardı ve aydından selamlarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr ümmet akınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn mhppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp

  Yanıtla
  • Mayıs 25, 2021 tarihinde, saat 2:54 pm
   Permalink

   Beğendiğinize sevindik. Teşekkür eder hayırlı günler dileriz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.