Cazi Babaanne Masalı: Cazi Karısı masalı

Cazi Babaanne Masalı

Cadı, Karadeniz şivesinde Cazi olarak geçer

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, Karadeniz Rize’yi beşik gibi sallar iken, gür ormanların içinde bir ev varmış. Bu evde bir gelin, kocası ve kaynanası ile birlikte mutlu mesut yaşarlarmış.

Bir gün gelinin nur topu gibi bir çocuğu dünyaya gelmiş. Annesi sabah kalktığında, bebeğinin kan revan içinde olduğunu görmüş. Bebeğine dokununca öldüğünü anlamış ve gözyaşları içerisinde hemen kocası ve kaynanasına haber vermiş. Gelin ve kocası bu olan bitene bir anlam verememişler.

Anne ve baba, “Allah’ın emri ne yapalım” diyerek, çocuğu mezara koymuşlar.

Yıllar sonra bunların ikinci çocukları olmuş ama o çocuk da aynı şekilde ölmüş. Anne baba ne yapacaklarını şaşırmışlar. Gel zaman git zaman üçüncü çocukları dünyaya gelmiş. Çocuğun annesi, bu çocuğunda sonunun diğer çocukları gibi olmaması için uyumaya korkmuş. Gece olunca kadının uykusu gelmiş. Bir ara tavandan aşağıya bir örümceğin hızla bebeğin üzerine gittiğini görmüş. Eliyle onu öldürmek istemiş. Eliyle örümceğe vurmuş ve örümceğin ayağını kırmış.

Anne çok uykulu olduğu için, örümcek ölmüştür diye düşünüp yatağından kalkmamış sonrada derin bir uykuya dalmış.

Kadın her zamanki gibi sabah aynı saatte kalkmış, hayvanları sağmış, eve dönüp ocağı yakmış ama bakmış ki, kaynanası hala kalkmamış. Hâlbuki diğer günlerde kaynanası ondan çok daha önce kalkar ve ateşi yakarmış. Kadın kaynanasını merak etmiş sonrasında kaynanasının odasına girmiş.

Gelin:

-‘Hayırdır anne, neden kalkmadın?’ diye sormuş.

Kaynana:

-‘Hastayım gelinim, kalkamıyorum,’ demiş.

Gelin:

-‘İlaç getireyim de iç’, diyerek ilacı getirip içirmiş.

Kaynanası bir müddet sonra ayağa kalkmak için doğrulmaya çalışmış, sonra, “ah bacağım!” diye basmış feryadı ve tekrar yatağa düşmüş. Gelin durumu anlamış, hemen gidip durumu kocasına anlatmış.

İşin sonunda o nur topu gibi bebeklerin kanını içenin bu kaynana olduğu, kaynananın ise gerçekte örümcek şekline bürünen bir cadı olduğu ortaya çıkmış.

Cazi Babaanne Masalımız da burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.