Hz Maşita Hatun Kimdir?

Hz Maşita Hatun Kimdir?

Maşita Hatun, Firavun’un kızının hizmetkarıydı. Birgün Hazreti Maşita, Firavun’un kızının saçlarını tarayacaktı. Tarağı eline alırken besmele çekti.  Firavun’un kızı bunu duydu ve hemen koşup babasına haber verdi.

Firavun derhal Maşıta Hatun’u yanına çağırtıp ondan hesap sordu. O, imanın verdiği cesaretle Firavun’a:

“Sen de bizim gibi bir fanisin. Nasıl olur da Tanrı olabilirsin?” dedi.

Firavun buna çok öfkelendi:

“Demek sen de Musa’ya iman ettin; ona tabi oldun, öyle mi?” dedi.

Ardından Mâşıta Hâtun’a işkence yaptırmaya başladı. Fakat Maşıta Hatun, her şeye rağmen tevhid inancından dönmüyor, Firavun’un her insan gibi aciz bir insan olduğunu söylemekten geri durmuyordu. Hazreti Maşita’nın bu sabrı, inancı ve metaneti Firavun’u çıldırtıyordu.  Bunun üzerine onun beş yaşındaki kızını gözünün önüne getirdiler ve:

“Eğer Firavun’un tanrılığını kabul etmezsen, kızının gırtlağını keseceğiz!” diye tehdit ettiler.

Maşita Hatun yine imanından dönmedi ve gözlerinin önünde küçük kızını katlettiler ve kanlarını da Maşita Hatun’un yüzüne sürdüler. O büyük sabır abidesi anne, büyük bir aşk ve vecd içinde:

“Allah birdir! Allah birdir! Mûsâ O’nun Resulü’dür,”  diye haykırıyordu. Firavun ve avanesi, bu duruma iyice sinirlendiler. Bu sefer onun üç aylık çocuğunu getirdiler. Açlıktan ağlayan bebeği annesine doğru uzattılar, Çocuk süt emmek için annesinin göğsünü aramaya başladı. Hemen geri çektiler ve:

“Eğer Firavun’u tanrı olarak kabul etmezsen bu çocuğunuda fırına atacağız!” dediler.

Maşita Hatun, bu acıya da sabrederek imanından vazgeçmedi. Sonunda üç aylık yavrusunu fırına attılar. Bir rivayete göre çocuk ateşlerin arasında dile gelerek şöyle demiştir:

“Anneciğim! Sakın imanından vazgeçme, sabret! Cennet ile senin aranda bir adım mesafe kaldığını görüyorum!”

Bu sözü duyanların çoğu Hazret-i Musa’ya iman ettiler. Maşita Hatun’un imanından zerre koparamayacaklarını anlayan kafirler güruhu Maşita Hatun validemizi şehit ettiler. O da cennette yavrularının yanına gitti. Bir hadîs-i şerifte Mâşıta Hâtun’la ilgili olarak şöyle buyrulmaktadır:

“ Resûlullâh sallellahu aleyhi ve sellem, Mîrac gecesinde çok hoş bir koku duydu ve:
“Ey Cibrîl, bu güzel koku da nedir?” diye sordu. Cebrâîl aleyhisselam da şöyle buyurdu:
“Bu, Mâşıta Hatun’un, iki çocuğunun ve kocasının kabirlerinin kokusudur.”
(İbn-i Mâce, Fiten, 23)

Hz Maşita Hatun Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.