Hacı Kartal İle Kaplumbağa

Hacı Kartal İle Kaplumbağa

Bir varmış bir yokmuş. Çok eski zamanlarda bir kartal, kendisini gökyüzünün hakimi zannedermiş. Günlerden bir gün bu kendini beğenmiş kartal, karnını doyurmak için
gökyüzünde süzülürken, bir kaplumbağanın çok hızlı bir şekilde yürümeye çalıştığını görmüş. Kaplumbağa bu! Hem ne kadar yol alabilirmiş ki? Çok meraklanan Kartal usulca süzülüp kaplumbağanın yanına inip:

“Kaplumbağa kardeş, böyle acele acele nereye gidiyorsun?” diye sormuş.

Kaplumbağa:

“Hicaz’a,” diye cevap vermiş.

Kartal: Hicaz’a niye gidiyorsun,” diye sormuş.

Kaplumbağa:

“Kartal kardeş, Mekke’ye gidiyorum. Kısmetse Allah’ın evini ziyarete gidiyorum,” demiş.

Kartal:

“Sen bu yürüyüşle Hicaz’a nasıl gideceksin? Orası çok uzak! Ne zamana varabileceksin ki?”  diye sormuş.

Kaplumbağa:

“Hicaz’a gidemezsem de, hiç olmazsa yolunda ölürüm. Allah benim niyetimi biliyor ve O’nun rızasını kazanmak için yola düştüğümü de biliyor. Bu bana yeter, ” demiş. Kaplumbağanın bu inancı karşısında kendisinin Allah’a karşı ne kadar da sorumsuz olduğunun farkına varmış. Halbuki gökyüzünde en hızlı uçan kuşlardan biriydi belki iki üç günde Mekke’ye varabilirdi ama hayatın verdiği lezzetler ve kendini beğenmişlik, ona Allah’ı unutturmuştu.

Bu düşüncelerden, kaplumbağanın sesiyle kendine gelmiş.

“Ne o kartal kardeş, ne düşünüyorsun öyle?” diye sormuş kaplumbağa.

Kartal, boynu bükük ve hüzünlü bir sesle:

“Sevgili kardeşim. Senin bu inancın ve çaban beni kendime getirdi. Ben ki bana gücümü, hızımı, hayatımı veren Allah’ı unutmuşken, sen bana bu dünyaya niçin geldiğimi hatırlattın. Sana ne kadar teşekkür etsem azdır,” demiş.

Kaplumbağa:

“Hatanın farkına varmak ve pişman olmak Allah’a yaklaşman için en büyük adımdır. Bunu bir fırsat bil ve gel beraber Mekke’ye gidelim,” demiş.

Kartal, yeniden hayat bulmuşçasına sevinmiş ve kaplumbağanın bu teklifini hemen kabul etmiş. Kartal, kaplumbağayı almış ve hiç dinlenmeksizin iki günde Mekke’ye varmışlar.

Kabe’yi ziyaret ettiklerinde ise mutluluklarından gözyaşlarına boğulmuşlardı. Böylece iki arkadaş, bu yolculuktan sonra ömürlerinin geri kalanını Allah rızasını kazanmak için harcamışlar.

Hacı Kartal ile Kaplumbağa masalımız burada bitmiş. Masallarımızı, çocuklarınıza okumadan önce masallarımızın çocuklarınıza uygun olup olmadığını anlamak için önce siz büyükler okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.