Gizemli Adam Masalı

Gizemli Adam Masalı

Bir varmış bir yokmuş, uzak diyarların birinde mini minnacık bir köy varmış. Bu köy dağların ardında ıssız bir köymüş. Bu köye ulaşılması çok zormuş ayrıca kışın o kadar çok kar yağarmış ki aylarca köy yolları kapalı kalırmış.

Bu köyde yaşlı bir çift yaşarmış. Çiftlerden birinin adı Mehmet, eşinin adı da Ayşe imiş. Bu çiftin yıllardır çocukları olmuyormuş. Ne hekimler ne büyücüler, bu çifte çare olamamış. Bu çift geçimlerini tarım yaparak sağlarmış ayrıca iki adet de inekleri varmış.

Bunların evi köyden biraz dışardaymış. Günlerden bir gün çok yağmur yağıyormuş. Biri kapılarını çalmış. Yaşlı çift gecenin zifiri karanlığında kapının çalmasından pek hoşnut olmamışlar ama içlerinde kimin kapıyı çaldığıyla ilgili bir merak uyanmış. Kapı tekrar çalmış. Mehmet kalkmış, kapıya doğru yönelmek için gaz lambasını yakmaya çalışırken karısı:

-“Yatağına dön ve uyu. Gecenin bu zifiri karanlığında dışarda böyle yağmur yağarken ayı dışında kimse geçmez buradan,” demiş.

Mehmet tam geri dönecekken kapı tekrar çalmış. Bu defa gaz lambasını yakarak kapıya yönelmiş. Kapıyı açınca adamın biri; “yardım edin,” diyerek yere yığılmış. Hemen bu gizemli adamı içeri alarak şöminenin sıcaklığına yaklaştırıp üstündeki ıslak elbiseleri değiştirmiş. Kendi giysilerini vererek kanayan yerlerini bez ile sarmış. Aradan bir hafta geçmiş. Gizemli adam ilk defa gözlerini açmış, etrafa baktıktan sonra tekrar uyumuş. İkinci bir hafta daha geçince artık anlaşılmaz bir şekilde konuşabilmiş. Aradan tam olarak bir ay geçince iyice kendine gelmiş.

Mehmet gizemli adama:

-“Seni buralara getiren neydi. Bizim buralar sarp dağlarla çevrili pek geçen olmaz.”

Gizemli adam:

-“Ben Doktorum. Buraya “Görjal” otunu bulmaya geldim, o gün çok yağmurluydu, otu ararken ayağım kaydı ve kayalıktan yuvarlandım. Kendime gelince sizin evin ışığını gördüm ve zar zor buraya kadar gelebildim,” diye cevap vermiş.

Mehmet:

-“Şansın varmış, az daha o gece kapıyı açmayacaktım. Sen ne yapacaksın bu Görjal otunu,” diye sormuş.

Gizemli Adam:

-“Bu ot çocuğu olmayan hastalar için bir derman, o yüzden arıyordum.”

Mehmet’in birden gözleri açılı vermiş ve:

-“ Benimde yıllardır çocuk için gitmediğim hekim kalmadı, sen bana yardımcı olabilir misin?”

Gizemli Adam:

-“Tabi ki.  Öncelikle şifa Allah’tandır. Sen bana bu ottan biraz getirebilir misin? Ve otu nerde ve nasıl bulacağını tarif etmiş.

Mehmet, gidip iki saat sonra elinde bir çuval ot ile geri dönmüş. Gizemli adam, otların bol olduğunu görünce çok sevinmiş bir ilaç hazırlayıp, Mehmet amcaya vermiş.

Her sabah gün doğumunda bu ilaçtan bir damla iç diye tembihlemiş ve artık gitme vaktinin geldiğini söyleyerek ayrılmış. Aradan aylar geçmiş ve Mehmet amcanın bir oğlu olmuş. O günden sonra herkes mutlu mesut yaşamaya devam etmiş.

Gizemli Adam masalı da burada bitmiş.

Gönderen: Fatih Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.