Bülbül ile Kırlangıç Masalı

Bülbül ile Kırlangıç Masalı

Bir varmış, bir yokmuş.  Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken kargalar şarkıcı iken, uzak memleketin birinde, birbirini çok seven Bülbül ile Kırlangıç varmış. Bülbül ormanda, kırlangıç ise şehirde yaşarmış.

Bir gün kırlangıç, ormanda yaşayan arkadaşı Bülbülü ziyarete gitmeye karar vermiş. Çantasını hazırlayıp erkenden yola koyulmuş. Uzun bir süre uçtuktan sonra arkadaşı bülbülün evine varmış. Bülbül ve Kırlangıç birbirini gördükleri için çok sevinmişler ve doyasıya kucaklaşıp hasret gidermişler.

Kırlangıç:

-‘Güzel sesli arkadaşım seni görmeyeli uzun yıllar oldu. Yıllardır bizi ziyaret etmeni bekledik ama bir türlü gelmedin. Hep bu ormanda kalmaya devam mı edeceksin?’ diye sormuş.

Bülbül:

-‘Buralardan güzel yer mi var? Bir baksana etrafına her yer yeşillik, temiz hava, temiz su ve sessizlik. Bir kuş, bunlardan başka ne isteyebilir ki?’ deyip soruya soruyla cevap vermiş.

Kırlangıç:

-‘Güzel sesli dostum, senin sesini kalabalıklara duyurman lazım. Burada sadece hayvanlar ve birkaç köylü var. Bunlar senin sesinin güzelliğini anlamaz ve sana layık olduğun değeri vermezler,’ demiş.

Bülbül:

-‘Sevgili kardeşim, ben buraya şehirde yaşadığım kötü anıları unutmaya geldim. Sadece bana yapılanları değil, ayrıca insanların birbirlerine yaptıkları o kötülükleri de unutmaya geldim,’ demiş.

Kırlangıç:

-‘Neydi sana yapılanlar ve insanların birbirine yaptıkları? Ne yaptılar ki seni böyle küstürdüler,’ diye sormuş.

Bülbül:

-‘Daha ne yapsınlar kardeşim? Beni kafese kapatıp özgürlüğümü elimden aldılar. Birbirlerine yalan söylüyor, birbirlerini kırıp, düşmanlık besliyor, yaralıyor, sürüyor ve öldürüyorlardı. Daha ne olsun kardeşim,’ diye sitemde bulunmuş.

Kırlangıç önce sessizliğe bürünmüş, sonrasında:

-‘Haklısın,’ deyip, bir daha bu konuyu açmamak üzere kapatmış.

Bülbül ile Kırlangıç Masalımız da burada bitmiş.

Kaynak: La Fontaine Masalları

*Sitemizin zengin bir içeriğe sahip olabilmesi için, bize göndereceğiniz masallar, Sizden Gelenler kategorisi başlığı altında isminiz de eklenerek yayımlanacaktır. Yazarlık tecrübenizi bizim sitemizde ki katkılarınızla geliştirebilir, çocuklarımıza bir katkı olarak sunabilirsiniz. Ayrıca eğitici ve moral değerler taşıyan masallarınız ile sağlıklı bir toplum oluşması adına katkı sunmanız, gelecek nesillerde minnet duygusunu canlı tutacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.