Tavşan ile Kaplumbağa Masalı

Tavşan ile Kaplumbağa Masalı ilkokul ders kitaplarında sıklıkla bir metin parçası olarak karşımıza çıkar.

Acaba Kaplumbağa, Tavşanla yarışmaya cesaret edebilecek mi? Kendini beğenen Tavşan neden çok kibirli? Bu yarışmayı kim kazanacak? Haydi masalımıza başlayalım.

Tavşan ile Kaplumbağa Masalı

Buralardan çok uzakta, insanların giremediği büyük bir orman varmış. Bu orman da yaşayan hayvanlar mutlu bir şekilde yaşarlarmış. Bu ormanda bazen tatlı rekabetler olurmuş, bu rekabetlerden dolayı da kimse kimsecikleri incitmezmiş. Rekabeti en çok seven, ormanın en yaramazı olan Tavşan’mış.  Tavşan çok hızlı oluşuyla övünür, ormanın en hızlısı olduğunu söyler, diğer hayvanları yarışmaya davet edermiş. Ama hiçbir hayvan, tavşanla yarışmaya cesaret edemezmiş.

Tavşan yine bir gün güle oynaya ormanı dolaşıp, arkadaşlarını yarışmaya davet ediyormuş. Her zamanki gibi kimse onunla yarışmaya cesaret edemiyormuş. Tavşanın bu kendini beğenmiş halini gören kaplumbağa, buna bir ders vermenin zamanının geldiğini düşünmüş ve:

-Merhaba tavşan kardeş, duyduğuma göre kendine yarışacak birilerini arıyormuşsun, demiş.

-Evet, kaplumbağa kardeş ama kimse benimle yarışmaya cesaret edemiyor, diye alaylı alaylı cevap vermiş tavşan.

-Ben yarışmaya varım, demiş kaplumbağa.

Tavşan bunu duyunca kahkahalarla gülmüş ama yarışmayı da kabul etmiş. Yarışmanın başlayacağı ve biteceği yerleri belirleyip, yarış çizgisine gelmişler. Tavşan ile kaplumbağa yarışmaya başlamışlar ama tavşan o kadar hızlıymış ki az sonra gözden kaybolmuş. Kaplumbağa ise kararlı ve azimli bir şekilde yürümeye başlamış.

Tavşan bir hayli yol gittikten sonra durup, arkasına bakmış ama ortalıkta ne kaplumbağa ne de diğer hayvanlardan birini görmüş. Kendince, ‘’bu ormanda başkası değil de, ormanın en yavaşı mı beni geçecek. Biraz şu ağacın altında uzanayım, kaplumbağa geldiğinde onunla biraz daha alay ederim’’, diye düşünmüş. Gidip bir ağacın altında uzanıp, uyuyakalmış.

Tavşan uyurken, kaplumbağa kararlı bir şekilde yarışmaya devam etmiş. Tavşan bir hayli vakit geçtikten sonra uyanmış. Bir de ne görsün. Kaplumbağa yarışmayı bitirmek üzereymiş. Tavşan yattığı yerden fırlamış ama kaplumbağanın kendisinden önce bitiş çizgisinden geçmesine mani olamamış. Bitiş çizgisinde bekleyen hayvanlar, kaplumbağayı tebrik etmiş. Tavşanda yanlış davrandığının farkına varmış, önce kaplumbağayı kutlamış, sonra ormandaki hayvanlardan kibirli davranışlarından dolayı özür dilemiş.

Ormandaki hayvanlar ve kaplumbağa, tavşanın özrünü kabul etmişler ve hep birlikte mutlu şekilde yaşamaya devam etmişler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.