Deniz Korsanları ve Büyük Balık Masalı

Deniz Korsanları ve Büyük Balık Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak diyarların birinde, deniz kıyısında bir kasaba varmış. Bu kasabada yaşayan, geçimini gemi ile yük taşıyarak sağlayan, Halis adında bir genç yaşarmış. Bu genç, iri yapılı, güçlü bitiymiş. Gemisine aldığı yükü deniz üzerinden başka ülkelere taşırmış. Halis, kasabada bir kıza aşık olmuş. Bu kızla evlenebilmek için ise gece gündüz çalışırmış.

Günlerden bir gün, kasaba da yaşayan varlıklı bir adam, Halis’in yanına gelerek, ondan bütün malını deniz ötesinde ki ülkesine götürmesini istemiş. Eğer malına zarar gelmeden, taşıyabilirse onun kızla evlenmesini sağlayacakmış. Eğer malı karşı ülkeye götüremezse bir daha o kızla evlenemeyeceğini söylemiş. Halis bu teklifi kabul ederek, malı gemisine yüklemiş ve yola koyulmuş.

Uzunca bir yol gitmiş. Günler günleri kovalamış. Bir gün sabaha karşı korsan gemileri, Halis’in gemisinin etrafını sarmış. Halis ile arkadaşları kılıçlarını kuşanarak, korsanlara karşı savaşmaya başlamışlar. Üç gün üç gece boyunca çatışmışlar. Halis kolundan yaralanmış ve denize düşmüş. Denizde baygın halde kalmış. Gözlerini açtığında kendini daha önce hiç görmediği bir yerde bulmuş. Sağa sola bakınmış bir türlü anlam verememiş. En sonunda koca bir balığın karnında olduğunu anlamış. Halis bu durum karşısında oturup ağlamaya başlamış. Ağlarken;

“Ben bu malı taşıyamadım, Sevdiğime kavuşamadım, Eller duysa ne der, Ben sana kavuşamadım” diye bir ağıt yakıyormuş.

Günlerce böyle ağlamaya devam etmiş. En sonunda koca balık, Halis’in bu ağlamalarına kayıtsız kalamayarak: Halis’e:

-“Ey Halis, neden ağlıyorsun” demiş.

Halis:

-“Ben gemimle yük taşırken, korsan saldırısına uğradım. Emanet olan bütün malları korsanlar çaldı. Sevdiğim kız, benim dönmemi bekliyor, o yüzden ağlıyorum” demiş. Koca balık biraz düşündükten sonra, Halis’e:

-“Tamam, sana yardım edeceğim” demiş.

Halis, Balığın başının üstüne oturmuş. Balık denizde, korsan gemilerini bulmak için yola çıkmış. Birkaç gün geçtikten sonra gemileri bulmuşlar. Gece olunca, koca balık diğer balık arkadaşlarını çağırmış. Bütün koca balıklar, korsan gemilerine saldırmış. Koca balıkların saldırdığını gören korsanlar, korkarak denize atlamaya başlamışlar. Halis, gemiye çıkarak arkadaşlarını bulup kurtarmış. Gemiyi alarak, zengin adamın ülkesine gidip, malını teslim etmiş. Bunun üzerine adam, Halis ve arkadaşlarına bir sandık dolusu altın vermiş. Halis bu altınlarla evlenerek sevdiği kıza kavuşmuş. Herkes ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.

Deniz Korsanları ve Büyük Balık Masalı da burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.