Prenses ile Bezelye Tanesi Masalı

Prenses ile Bezelye Tanesi Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, uzak bir ülkede iyi kalpli bir prens yaşarmış. Bu prens, evlilik yaşına gelmiş ve kendine denk ve güzel bir prensesle evlenmek istemiş. Evlenebileceği bir prenses bulabilmek için önce komşu ülkelere, sonra daha uzaktaki ülkelere gitmiş. Aramış taramış ama evlenebileceği bir prenses bulamamış.

Prens, o kadar aramasına rağmen evlenebileceği bir prenses bulamanın üzüntüsüyle, sarayına geri dönmüş ve odasına kapanmış.

O gece büyük ve korkunç bir fırtına çıkmış. Gök gürlüyor, şimşekler çakıyormuş. Bardaktan boşalırcasına yağmur yağıyormuş. İnsanlar korkudan dışarı çıkamıyormuş. Birden sarayın kapısı çalmış. Kapıyı prensin annesi gidip açmış. Kapıyı açtığında, yağmurdan sırılsıklam olmuş genç bir kız görmüş. Tepeden tırnağa sırılsıklam olmuş bu genç kız:

-‘Bu gece yarısı sizi rahatsız ettiğim için özür dilerim. Ben Periler ülkesinin prensesiyim. Sarayıma giderken, gece vakti hem askerlerimi hem yolumu kaybettim. Bu gece beni misafir edebilir misiniz?, diye sormuş.

Anne kraliçe, kapıdaki prensesi içeri almış ve:

-‘Elbette ki, istediğiniz kadar kalabilirsiniz, diye cevap vermiş.

Sonrasında, ‘Acaba söyledikleri doğru mu? Gerçek bir prenses mi? Gerçek bir prenses ise oğlum çok mutlu olacak. Gerçek bir prenses olup olmadığını bu gece anlamam lazım,’ diye düşünmüş ama bu durumu kimseye de belli etmemiş.

Gerçek prenses için bir yatak sermiş, yatağının altına da bir bezelye tanesi koymuş. Bu bezelye tanesinin üstüne de yirmi kat döşek, döşeklerin üzerine de yirmi tane de kaz tüyü yatak koymuş. Gece olmuş, prenses, kraliçenin yaptığı yatakta uyumuş. Sabah olunca da prensese, ‘gece nasıl uyudun, rahat ettin mi?, diye sormuş.

Prenses:

-‘Ah, ah, yatağımın altında ne vardı bilmiyorum ama yatağımın altında çok sert bir şey vardı sanki. Sabaha kadar kıvrandım, şimdi ise her yerim ağrıyor,’ demiş.

Kraliçe, ‘Yirmi kat döşeğin ve yirmi kaz tüyü yatağın altındaki bezelye tanesini hissedecek kadar narin olduğuna göre, kesin bu prenses, gerçek bir prensestir,’ diye düşünmüş. Hemen oğluna durumu anlatmış, oğlu da onun gerçek bir prenses olduğuna inanıp, onunla evlenmiş.

Prenses ile bezelye tanesi masalımızda burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.