Büyük Balık Masalı

Büyük Balık Masalı                                                          

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken ben dedemin beşiğini sallar iken, uzak şehirlerin birinde Fuat adında biri yaşarmış. Fuat, geçimini balıkçı teknelerinin limana getirdikleri balıkları taşıyarak sağlarmış.

Çok fakir olan Fuat, her zaman denizlerin ötesindeki ülkelere giderek zengin olmayı hayal edermiş. Bir gün, bu hayalini gerçekleştirmek için uzak diyarlara gidecek olan bir gemiye, gizlice binmiş.

Gemi günlerce yol aldıktan sonra, denizde şiddetli bir fırtınaya yakalanmış. Gemi bu fırtınada hasar görmüş ve bir çok yerinden su almaya başlamış. Fuat, boğulmamak için güverteye çıkıp, kendini suya atmış. Suda çırpınırken, geminin yavaşça battığını seyretmiş. Gemide bulunan diğer insanlarda boğulmamak için denizde çırpınıyormuş.

Bu arada büyük bir balığın kendilerine gelmekte olduklarını gören insanlar, sağa sola yüzmeye çalışmışlar. Fuat da bulduğu bir tahta parçasına tutunup yüzmeye çalışmış ama koca balık Fuat’a yaklaşıp, onu bir çırpıda yutuvermiş.

Fuat artık koca bir balığın midesindeymiş. Sağa sola savrulurken, ne yapacağını bilememiş. Balığın içinden çıkabilmek için etrafına bakınıp ne yapabileceğini düşünmüş. Etrafına bakındığında balığın midesinde birçok şey olduğunu görmüş. Kılıç, gemi parçaları, kemikler, hazine sandıkları…

Önce eline bir kılıç almış, sonra hazine sandıklarından birini açmış. Sandığın içi altın, zümrüt ve incilerle doluymuş. Ceplerini bu hazinelerle doldurmuş sonra bu balıktan nasıl kurtulabileceğini düşünmeye başlamış.

Sonra aklına bir fikir gelmiş. “Eğer bu balığı kusturabilirsem, midesinden çıkıp kurtulabilirim,” demiş. Elindeki kılıcı balığın midesine hafiften batırmaya başlamış. Kılıcı batırdıkça balık homurdanmaya başlamış. Ve sonunda balık, ağız dolusu kusmuş. Böylece Fuat, balığın midesinden kurtulmayı başarmış.

 Fuat, yüzerek karaya varmış. Ceplerini yoklamış ve cebine koyduğu altın, zümrüt ve incilerin yerinde olduğunu görünce bir o kadar daha mutlu olmuş.

İlk iş olarak hemen bir şehre gidip, cebindeki altın, zümrüt ve incilerini bozdurup paraya çevirmiş. Böylece ülkenin en zengin insanları arasına girmiş. Hayalini kurduğu zenginliğe kavuşan Fuat, mutlu bir şekilde yaşamış ayrıca bir daha hiç gemiye binmemiş.

Büyük Balık Masalı burada bitmiş.

Yazar: Fatih ARSLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.