Kurbağa Prens Masalı

Kurbağa Prens Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde devler ve periler zamanında büyük bir ülke varmış. Bu ülkenin kralı yedi kızıyla birlikte sarayda yaşarmış.

Bu kralın en küçük olan kızı, kızları içerisinde en güzel olanıymış. Bu küçük prenses bir gün sarayın bahçesinde çok sevdiği topuyla oynarken, topu bahçedeki göle düşmüş. Kız çalışmış, çabalamış ama bir türlü topu gölden çıkaramamış. Topunu alamadığı için çok üzülmüş. Birden bir kurbağa göl kenarından seslenmiş.

-‘Üzülme! Ben senin topunu getirebilirim. Ama benimde üç şartım olacak,’ demiş.

Prenses:

-‘Neymiş bakalım şartların?’ diye sormuş.

Kurbağa:

-‘Birinci şartım benimle arkadaş olacaksın. İkincisi yemeğini benimle paylaşacaksın. Üçüncü şartım ise geceleri beni yatağına alacaksın.’

Kız topunu çok sevdiği için kurbağanın isteklerini kabul etmiş gibi görünmüş. Kurbağa prensesin topunu göl kıyısına getirmiş, prenses topunu aldığı gibi saraya doğru koşmuş. Akşamleyin kral ve ailesi sofraya oturmuşlar. Tam yemeğe başlamak üzerelerken, kapıdan bir vıraklama sesi gelmiş. Küçük prenses duymazdan gelmeye çalışmış. Ama kral meraklanmış.

-‘Kim o?’ diye sormuş.

Prenses bunun üzerine kurbağaya verdiği sözü babasına anlatmış.

Kral:

-‘Söz sözdür kızım,’ demiş.

Prenses mecbur kalıp, kurbağayı sofraya davet etmiş. Prenses, sofrada kurbağaya bakmamak için kafasını hiç kaldırmamış.

Kral ve kızları yemeklerini yemişler. Artık herkes odasına çekilecekmiş. Prenseste masadan kalkıp odasına doğru yönelmiş.

Kurbağa:

-‘Peki! Ben ne olacağım?’ diye prensesin arkasından seslenmiş.

Kral kızını yanına çağırmış ve:

-‘İnsanlar verdikleri sözleri tutmalı, yoksa insanlar arasında güven kalmaz,2 demiş.

Prenses mecbur kalıp kurbağayı odasına götürüp bir sandalyenin üzerine bırakmış. Sonra uyumak için yatağına uzanmış.

Kurbağa:

-‘Verdiğin sözü unutma, beni yatağında uyutacaksın,’ demiş.

Prenses gözyaşları içinde kurbağayı sandalyeden alıp, yastığının üzerine bırakmış.  Birden, kurbağa yakışıklı bir prense dönüşmüş ve:

-‘Korkma, ben bir prensim. Ama bir cadı beni kurbağaya dönüştürmüştü ve bu büyüyü ancak bir prenses bozabilirdi. Umarım seni çok korkutmamışımdır,’ demiş.

Prenses, şaşkınlığını üzerinden atıp, üzerinde ki bütün korku ve üzüntüleri atmış. Sonra hemen babasına gidip olanları anlatmış. Babası da bu olanlara çok şaşırmış. Prenses ile prens ise bir müddet sonra kırk gün kırk gece düğün yapıp evlenmişler.

Kurbağa Prens Masalımızda burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.