Hz Musa’nın Peltek Kalması

Hz Musa’nın Peltek Kalması

Asiye validemiz Firavunun eşiydi ve iman edenlerdi. Hz Musa, Firavunun sarayında daha bir bebek iken Asiye validemiz, Musa’yı özlediği zaman, sütannesiyle birlikte onu yanına getirtir, hediyelerle karşılardı. Bir gün Musa, Firavun’un odasına götürüldü. Firavun onu kucağına aldı. Musa, Firavun’un sakalını sertçe çekti ve bir kıl kopardı,bir de tokat attı. Başka bir rivâyete göre ise Firavun’un elindeki kamçıyı alıp ona sertçe vurdu. Firavun buna kızdı:

“-İşte benim aradığım düşman budur!” dedi ve Musa’nın katledilmesine karar verdi. Bunu duyan Asiye validemiz koşarak geldi:

“-O daha bir çocuk, aklı ermez! İstersen onu bir imtihan edelim. Bir tabağa yakut ve elmas; bir tabağa da ateş koyalım. Eğer Musa, yakutu alırsa akıllıdır. Eğer ateşi alırsa bil ki o, aklı ermeyen bir çocuktur!” dedi.

Hz Musa’nın Peltek Kalması Olayı

Firavun bu teklifi kabul etti. Mücevher ve ateş dolu birer tabak getirtip Musa’nın önüne koydurdu. Mûsâ -aleyhisselâm-, elini mücevher dolu tabağa götürürken Allah’ın emriyle Cebrâil -aleyhisselâm- geldi ve Musa’nın elini diğer tabağa doğru yöneltti. O da ateş korunu aldı ve ağzına koydu. Böylece dili yandı ve peltek oldu. Onun bu peltekliği Tur Dağı’nda yaptığı duaya kadar devam etmiştir.

Bu durumu gören Firavun:

“-Evet çocukluğundan böyle yapmış!” dedi ve Musa’yı affetti.

Allah Teâla, Musa  -aleyhisselâm-‘ı etrafındaki bütün insanlara sevdirdi:

… (Ey Mûsâ! Sevilesin) ve müşahadem altında yetiştirilesin diye sana tarafımdan bir muhabbet verdim.” (Taha, 39)

Allah’ın verdiği bu nimet sayesinde Hz Musa’yı gören her kim varsa ona karşı sevgi duymaya başlıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.