Tilki, Horoz Ve Ördek

Tilki, Horoz Ve Ördek Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Günün birinde horoz ile ördek arkadaş olup birlikte yiyecek aramaya çıkmışlar. Gide gide bir köprünün altına varmışlar, orada solucan bulabilmek için yerleri ve çöpleri eşelerken yanlarına bir tilki gelmiş ve burnunu tutarak:

“Of, Horoz kardeş, buralarda böyle pis çöplerle uğraşacağınıza, gelin sizi evime götüreyim de istediğiniz kadar mısır yiyin, karnınızı güzelce doyurun,” demiş.

Horoz ile ördek, mısır adını duyunca hemen tilkinin peşine takılıp gitmişler. Tilkinin ikram ettiği mısırları çıtır çıtır yemişler ve karınlarını bir güzel doyurmuşlar. Bu arada tilki ne yapsam da bunları kandırsam diye kara kara düşünüyormuş. Tilki akşam olup etraf kararınca ördeğe dönerek:

“Ördek kardeş, biraz dışarıya çıkar mısın? Benim horozla konuşacaklarım var,” demiş.

Ördek, tilkinin niyetini anlamış fakat elinden bir şeyin gelmeyeceğinin de farkındaymış. Ördek titreye titreye dışarıya çıkmış. Tilki de kapıyı kapatıp horozun yanına yaklaşıp:

“Ah horoz kardeş, sen vakitli vakitsiz ötüyorsun, çöpleri eşeleyip dağıtıyorsun. O yüzden seni yiyeceğim,” demiş.

İçerideki konuşmaları ve çırpınışları duyan ördek, korkudan tir tir titreyerek:

“Tilki, biraz sonra beni de yiyecek,” diye düşünürken, bir de ne görsün? Kapı açılmaz mı?

Hain bakışlarla tilki:

“Gel bakalım, seninle de konuşacaklarım var,” demiş.

Ördek, titreye titreye içeriye girmiş. Tilki:

“Ah ördek kardeş, sen eline ayağına kına yakıyor, başına da çok güzel bir yeşil sarık sarıyorsun. Sonra da bunları o pis çamurlara, çöplere sokuyorsun. Bu sebepten seni de yiyeceğim,” demiş.

Tilki, sözlerini bitirir bitirmez ördeğin üzerine atlamış, kemiklerine varıncaya kadar yemiş. Horoz ve ördeği peş peşe yiyen tilki, üç gün üç gece sürecek derin bir uykuya yatmış. Üç gün sonra uyanınca da “Keşke böyle bir av yine elime geçse de bir güzel karnımı doyursam,” diye düşünmüş.

İnsanlar güçsüz olabilir ama bu onların yenileceği anlamına gelmez. Ördek ile horoz birlik olsaydı belki kendilerinden güçlü olan tilkiyi alt edebilirlerdi. Siz siz olun, birlik olun, dirlik olun. O zaman kimse sizi yenemez.

Tilki, Horoz Ve Ördek Masalımız da burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.