Köpekler Neden Kuyruğunu Sallar Hikayesi

Köpekler Neden Kuyruğunu Sallar Hikayesi

Masal oku sloganıyla, çocuklarımıza ısrarla masal/hikaye okuyalım ve okutalım.

Köpekler Neden Kuyruğunu Sallar Hikayesi

Bir zamanlar buralardan uzak bir ülkenin kralının çok sadık bir köpeği ve bir kedisi vardı. Kedisi çok zeki ve güçlüydü. Köpeği de kralın atlarını ve sarayını koruyordu. Ayrıca çok iyi bir rehberdi. Bir defa gittiği bir yeri asla unutmazdı. Ama yıllar geçti ve köpek yaşlandı, koruma işini yapamaz oldu. Bundan dolayı da kral, kediye rehberlik yapması için görev verdi.

Kralın, saraydan uzaktaki bir okulda okuyan bir erkek çocuğu vardı. Her hafta oğluna hediye götürür, gidemediği zaman da oğluna aldığı hediyeleri kedi ve köpeğe verir, onların götürmesini isterdi.

Bir gün sadık hayvanlarını çağırdı ve oğluna sihirli bir yüzük götürmelerini emretti.

“Güçlü ve cesursun,” dedi kediye “Yüzüğü taşıyabilirsin ama düşürmemeye dikkat etmelisin”

Ve köpeğe şöyle dedi:

“Ona rehberlik etmek ve zarar görmesini önlemek için kediye eşlik etmelisin.”

Kedi ve köpek, ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarına söz verdiler ve yola çıktılar. Yolları üstündeki nehire gelene kadar her şey yolunda gitti. Ama her zaman kullandıkları köprünün yıkılmış olduğunu gördüler. Karşıya geçmek için ise yüzmekten başka çareleri yoktu.

Köpek suya dalmak üzereyken, “Bırak sihirli yüzüğü alayım,” dedi.

“Ah, hayır,” diye cevapladı kedi, “Kral, yüzüğü taşımam için bana verdi.”

“Ama iyi yüzemezsin,” dedi köpek. “Ben güçlüyüm hem iyi yüzücüyüm ve onu düşürmeden karşıya geçirebilirim.”

Ancak kedi, sonunda köpek onu öldürmekle tehdit edene kadar yüzüğü bırakmayı reddetti ve sonra isteksizce ona verdi.

Nehir çok genişti ve su da o kadar hızlı akıyordu ki ikisi de çok yoruldular ve karşı yakaya varmadan hemen önce köpek yüzüğü nehre düşürdü. Aradılar taradılar ama yüzüğü hiçbir yerde bulamadılar. Bir süre sonra krala gerçeği anlatmak için geri döndüler. Ancak saraya varmadan önce, köpek o kadar çok korktu ki döndü ve kaçtı ve bir daha onu gören hiç olmadı.

Kedi tek başına yoluna devam etti. Kral, onun geldiğini görünce neden bu kadar çabuk döndüğünü ve arkadaşına ne olduğunu öğrenmek için kediye seslendi. Zavallı kedi korkmuştu ama yapacak da bir şey yoktu. Olan biteni, yüzüğün nasıl kaybolduğunu ve köpeğin nasıl kaçtığını bir bir anlattı.

Durumu öğrenen kral çok kızdı ve tüm askerlerine köpeği aramalarını ve kuyruğunun kesilerek cezalandırılmasını emretti. Ayrıca dünyadaki tüm köpeklerin aramaya katılmasını emretti ve o zamandan beri bir köpek diğeriyle karşılaştığında şöyle der:

“Sihirli yüzüğü kaybeden yaşlı köpek sen misin? Öyleyse kuyruğun kesilmeli. ” Sonra hemen her biri dişlerini gösterir ve suçlu olmadığını kanıtlamak için kuyruğunu sallar. O zamandan beri de kediler sudan çok korkmaktadırlar.

Filipinler halk masallarının kaynaklık ettiği bu masalımızı beğenmeniz dileğiyle…

Etiketler: Köpekler Neden Kuyruğunu Sallar Hikayesi, Masal Oku, Hikaye Oku.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.