Türk Elçi ile Almanlar

Türk Elçi ile Almanlar

ÇokBaşlı Ejderha ile Çok Kuyruklu Ejderha

Türk padişahının elçisi Alman imparatoruna gelmiş bir ara. Tarihlerin yazdığına göre bu elçi kendi padişahını övmüş Almanlara.

-Bizim sultan, sizin imparatordan çok daha kudretlidir, demiş. Alman’ın biri ise:

-Bizimkinin öyle beyleri var ki, her biri bir devletin başıdır, her bey ayrı bir ordu çıkarır, diye karşılık vermiş.

Türk elçi uyanık adammış, lafın altında kalmamış ve;

-Evet, demiş duymuşluğum var, başlarına buyrukmuş sizin beyler. Ama bakın bu durum ne getirdi aklıma. Olmayacak bir şey ama ister inanın ister inanmayın ben gördüm. Çitle çevrili bir yerde oturuyordum. Bir de baktım yüz başlı bir ejderha. Yüz başını birden çitin deliklerinden geçirmiş. Sen gel de korkma, kanım donacaktı neredeyse. Ama korktuğumla kaldım, o başka. Çünkü ejderhanın başları girdi, gövdesi giremedi çitten içeri. Bu korkulu rüya bitti derken birde baktım ki bir başka ejderha ama bu tek başlı bir ejderha ve yüz kuyruklu. Geldi çitin önünde durdu. Ben yine ecel terleri dökmeye başladım. Bu ejderhanın tek başı bir delikten giriverince kuyruğuyla birlikte delikten süzülüp geçti. Anladınız mı ne oluyor bu iki ejderha? Biri sizin imparator, hani yüz başlı olan. Diğeri de bizim padişah hani şu tek başlı ve yüz kuyruklu olan.

Evet çocuklar, bir devleti bir kişi yönetmeli, bizim ecdadımız gibi, Osmanlı gibi, Selçuklu gibi. Birden fazla kişi yönetmeye çalışırsa da çitten geçemeyen yüz başlı ejderha gibi olur.

Kaynak: La Fontaine Masalları, Türk Elçi ile Almanlar: Çok Başlı Ejderha ile Çok Kuyruklu Ejderha.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.