Ahıra Giren Köpek Masalı

Ahıra Giren Köpek Masalı: Köpeğin kabalığı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken tilkiler evlerde yaşıyorken, uzak bir çiftlikte rahatına çok düşkün bir köpek varmış. Bu köpek bir gün rahat ve sakin bir yerde uyumak istemiş. Gözüne öküzün ahırını kestirmiş ve öküzün ahırına girmiş. Sonra öküzün yiyeceği samanın üzerine bir güzel uzanmış.

Az sonra öküz gelmiş. Sabahtan beri tarlada toprağı süre süre çok yorulmuş ve açıkmış. Bir an önce yemek yemek için ahırına girmiş. Ahıra girdikten sonra doğruca yemeğinin olduğu bölmeye doğru gitmiş. Ama yiyeceği üzerinde uyuyan bir köpek varmış. Öküz, köpeği görünce çok şaşırmış. Uyanması için kafasıyla hafifçe iterek köpeği uyandırmış.

Köpek özür dilemek bir yana, tatlı uykusundan uyandırdığı için öküze kızmış ve öküzü ısırmak istemiş. Nihayet sabrı tükenen öküz, köpeğe demiş ki:

-‘Bana bak köpek. Benim yiyeceğime ortak olmak istiyorsan, başımın üstünde yerin var. Ama sen huysuzlanıyor ve bu yüzden ne kendin yiyorsun ne bana yediriyorsun. Senin özrün kabahatinden büyük. Hem suçlusun hem güçlü. Ya buradan def olup gidersin ya da seni bir boynuz darbesiyle buradan kovarım,’ demiş.

Köpek, öküzün bu tehdidi sonrası arkasına bakmadan oradan uzaklaşmış. Bir daha başkalarının yaşadığı yerlere izinsiz girmeyeceğine dair kendi kendine söz vermiş.

Ahıra Giren Köpek Masalımızda burada bitmiş.

Kaynak: Ezop Masalları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.