Fare ile Kötü Kalpli Kurbağa Masalı

Fare ile Kötü Kalpli Kurbağa Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde buralardan çok uzak bir ormanda bir kurbağa ve bir fare yaşarmış. Günün birinde kurbağa ile fare karşılaşmış ve arkadaş olmuşlar. Ama bir sorun varmış. Çünkü kurbağa kötü şakalar yapmayı çok seviyormuş.

Havaların sıcak olduğu bir yaz günü kurbağa, fareye:

“Dostum bu güzel havada gel, biraz gezelim,” demiş. Fare, arkadaşının teklifini kabul etmiş ve ormanda dolanmaya başlamışlar. Sonra önlerine bir ırmak çıkmış.

Kurbağa :

“Haydi yüzüp karşıya geçelim,” demiş.

Fare:

“Ama ben yüzme bilmem. Ayrıca sudan çok korkarım” demiş.

Kurbağa:

“Sen hiç merak etme. Ben seninle iken sana bu suda hiçbir şey olmaz,” diye fareyi ikna etmiş.

Sonra:

“Sen, üzerime çık, kuyruğunu da ayağıma bağla. Böylece seni karşı tarafa rahatlıkla geçirebilirim,” demiş.

Fare kurbağanın sırtına binip kuyruğunu farenin ayağına bağlamış. Sonra kurbağa ırmağı geçmek için yüzmeye başlamış. Tam suyun ortasına vardıklarında kurbağa şeytanlık düşünerek suyun dibine doğru dalmaya başlamış. Zavallı fare de suyun altına girer girmez hemen boğulmuş.

Ama kuyruğu kurbağanın ayağına bağlı olduğu için yine onun sırtında kalmış. Suyun yüzüne çıkan kurbağa sırtında fare ölüsü ile yüzerken, havada av arayan kartal fareyi görmüş ve fareyi kaptığı gibi dağın başına götürmüş. Kurbağa da fareye bağlı olduğu için yüksek
dağın zirvesinde kartala yem olmaktan kurtulamamış.

Böylece arkadaşına kötülük yapan kurbağa, yaptığı kötülüğün cezasını çekivermiş. Atalarımızın dediği gibi kötülük eden kötülük bulurmuş.

Fare ile Kötü Kalpli Kurbağa Masalı da burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.