Yengecin Başı Neden Yok Masalı

Yengecin Başı Neden Yok Masalı

Yıllar yıllar önce, buralardan çok uzakta, hayvanlar köyü varmış. Bu hayvanlar köyünün kralı, Fil’miş. Ayrıca fil dışında hiçbir hayvanın kafası yokmuş. Kral fil, kafaları bir mağarada tutuyormuş. Hayvanlar, köyden dışarı çıkmak istediğinde, önce Kral file gidip izin alıyormuş. Kral fil, izin verdiği hayvanlara mağaradan birer kafa veriyormuş. Ormana giden hayvanlar, geri geldiklerinde kafalarını, kral file veriyor, kral fil de onları tekrar mağaraya diğer hayvan kafalarının yanına bırakıyormuş. Bu bir süre böyle devam edip gitmiş. Ancak bir sorun varmış. Tüm hayvanlara yetecek kadar kafa yokmuş. Herkes ormana gitmek istese, birinin köyde kalması gerekiyormuş.

Sonunda hayvanların bir kısmı, her defasında dışarı çıkmak istediklerinde, kafa alıp, köye geri döndüklerinde ise kafayı mağaraya geri bırakmalarından bıkmışlar. Sonra gidip File durumdan şikâyetçi olduklarını söylemişler. Kral Fil, sekreteri olan yengece bir toplantı düzenlemesini söylemiş. Toplantı yapılmış ve tüm kafaların dağıtılacağı kararı alınmış.

Toplantı kararlarının hayvanlara duyurulması için horoz görevlendirilmiş. Horoz, tüm köyü gezerek Kralın kafaları dağıtacağını ve tüm hayvanların köy meydanında toplanmasını söylemiş. Duymayan kimseler kalmasın diye, horoz köyün her tarafını geziyormuş. Dereye doğru yürümekte olan Yengeci görmüş ve:

-‘Yengeç kardeş, nereye gidiyorsun? Kafalar birazdan dağıtılacak. Hemen köy meydanına gidelim,’ demiş.

Yengeç:

-‘Ben kralın sekreteriyim. Köy meydanına gelmesem de Kral benim için bir kafa ayırır. Benim şimdi bir duş almam gerek,’ deyip dereye doğru hızlıca ilerlemiş.

Köy meydanında toplanan hayvanlar, Kralın, ‘herkes kendine uygun bir kafa alsın,’ emriyle kendilerine uygun bir kafa arayışına girmişler. Su aygırı, kendine uygun en büyük kafayı almış, keklik; en güzel kafayı kendine almış, zürafa vücuduna uygun en uzun kafayı almış ve diğer hayvanlarda kendilerine en uygun kafayı almışlar. Akşama doğru, kafa dağıtma işi bitmiş ve Kral Fil sarayına gitmiş. Az sonra yengeç çıkagelmiş.

Ve krala:

-‘Kralım bana kafa ayırdınız mı?’ diye sormuş.

Kral:

-‘Sevgili sekreterim kusura bakma, seni o kargaşada unutuverdim ama geriye de hiç kafa kalmadı,’ demiş.

Yengeç, ağlamış, sızlanmış ama ne çare! Herkes kafasını alıp köyden ayrılmış. Bizim yengeçte kafasız kalmasıyla kalmış.

Yengecin Başı Neden Yok masalı da burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.