Tüccar ile iki Oğlu Hikayesi

Tüccar ile iki Oğlu Hikayesi

Bir zamanlar çok zengin bir tüccarın iki oğlu varmış. Bir gün o tüccar, oğullarını birkaç âlimin yanına götürüp onlara:

-“Ey âlimler! Oğullarımın ömürleri yaklaşık olarak kaç yıldır” demiş.

Âlimler:

-“Allah’ın elçisi Hazreti Muhammed Aleyhiselam şöyle buyurmaktadır: “’e’ maren ümmeti mabeynetine ve şeb’in’ Peygamber efendimiz mübarek sözlerinde Müslümanların ömürlerinin altmış ile yetmiş yıl arasında değişir” demişler. Bunun üzerine tüccar, alimlere:

-“Ben oğullarımın ömürleri yüzer yıl olarak düşüneyim ve her birine biner akçe değerinde mal vereyim. Ben öldükten sonra hiç kimseye muhtaç olmasınlar” diyerek iki oğluna epeyce mal verdikten sonra vefat edip Allah’ın rahmetine kavuşmuş.

Tüccarın oğulları, babalarının bıraktığı malı boş yere harcamaya başlamışlar.

Oğlunun biri, her gün helvacıdan bir araba helva alıp peşine çocukları takıp çöle varır ve çocuklara:

-“Talan edin, yağmalayın, diyerek helvayı yağmalattırırmış.” Kendisi de çocuklara bakıp gülermiş.

Tüccarın diğer oğlu arkadaşlarıyla her gün şarap içip en pahalı yemeklerden yermiş. Arkadaşlarıyla gemiye binip gezmeye çıkarmış. Sarhoş olduğu zaman altınları ve paraları avuç avuç alıp saçarmış. Bu şekilde tüccarın iki oğlu, mallarını boş yere harcamışlar. Oğlanların durumunu, mallarını ve paralarını boş yere harcayıp halka muhtaç hale geldiklerini padişaha anlatmışlar. Bunun üzerine padişah, oğlanları yanına getirip onlara kızmış. Bu durum karşısında oğlanlar padişaha:

-“Ey padişah! Bize kızıp kalbimizi incitme. Çünkü babamız bizi Allah’a havale etmedi, mala emanet etti. Elbette mala emanet etmenin sonu böyle olur” diyerek ağlamışlar. Bu sözleri duyan padişah onlara acıyıp:

-“Eğer böyle söylemeseydiniz sizi öldürürdüm” demiş ve her birine daha rahat yaşamaları için maaş bağlamış. Böylece tüccarın iki oğlu da akıllanıp Allah’a yönelip hayatlarını ibadetle geçirmişler.

Kaynak: Kırk Vezir Hikayeleri, Tüccar ile iki oğlu hikayesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.