Ayı ile Kurnaz Tilki

Ayı ile Kurnaz Tilki Masalı

Bir zamanlar, buralardan çok uzakta bir ormanda bir tilki ile ayı arkadaş olmuşlar. Bunlar yolda giderlerken tilki birden zıplayarak ayının sırtına atlayıvermiş.
Ayı:
“Tilki kardeş, ne oluyor, ne yapıyorsun böyle?” diye söylenmiş.
Tilki:
“Ya bir dur kardeş. Çok yoruldum. İzin ver de bir sigara içeyim.” diye cevap vermiş. Ayı, önce ses çıkartmamış, fakat az sonra sigaranın ateşi düşüp, ayının tüylerini yakmaya başlayınca çok kızmış. O sırada bir gölün yakınından geçtikleri için tilki:
“Ayı kardeş, aklın varsa göle kaç,”  diyerek, ayının yanından hızla uzaklaşmış. Fakat tilki biraz kaçtıktan sonra kara kara düşünmeye başlamış:
“Ben bunu yaktım, sonra da suya kaç diye akıl verdim. Bir gün bu ayı beni yakalarsa beni sağ bırakmaz,” demiş.
Ardından düşünmüş, taşınmış, sonunda bir değirmene giderek un satın almış. Yüzüne, gözüne un sürdükten sonra bir de ne görsün, karşısında ayıyı görüvermiş.
Ayı:
“Beni yaktıktan sonra elimden kurtulacağını mı zannettin tilki kardeş? Şimdi ben de seni bir güzel yiyeceğim.” diyerek tilkiye doğru yürümeye başlamış. Tilki kaçamayacağını anlayınca hemen bir kurnazlık düşünmüş. Sonra ayıya:
“Ben, size ne yaptım ki ayı bey?” diyerek yaptıklarını bilmezlikten gelmiş. Ayı, olanları bir bir anlatınca da:

“Arkadaş, senin aradığın ben değilim. Bak değirmenden geliyorum, üstüm başım un içerisinde. Senin kim olduğunu da bilmiyorum,” diye yalan söylemiş. Ayı da kendisini yakan tilkiyi bulmak için yoluna devam etmiş. Böylece tilki, kurnazlığı sayesinde ayıya yemek olmaktan kurtulmuş. Ayı ile Kurnaz tilki masalımız burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.