Eşek Şakası Masalı

Eşek Şakası Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzaklarda bir köyde, küçük ama güzel bir çiftlikte bir eşek yaşarmış. Bu eşek sahibini çok sever ama sevgisini bir türlü ifade edemezmiş. Bundan dolayı hep sahibine uzak olduğunu hisseder ve bu yüzden üzülürmüş.

Bir gün Köylü şehre gitmiş. Akşam evine döndüğünde sevimli köpeği onu karşılamış. Adam, cebinden şeker çıkartıp köpeğe vermiş. Köpek şekeri yuttuktan sonra sahibinin kucağına atlamış. Çiftçi köpeğin başını okşuyor, küçük köpekte sahibinin ellerini yalayıp, başını sahibinin göğsüne sürtüyormuş. Bunu gören eşek, çok duygulanmış. Sahibinin kendisine de böyle sevgi göstermesini çok arzulamış. Sonra kendini zorlayarak ipini koparmış. Köpek gibi hoplamaya zıplamaya ve kuyruğunu sallamaya başlamış.

Adam, eşeğin tuhaf davranışları karşısında kahkahalara boğulmuş. Eşek, sahibinin kahkahalara boğulmasından dolayı şımarmış ve sahibine doğru koşmaya başlamış. Sahibine yaklaşınca sahibinin kucağına çıkmaya kalkmış. İki ayağı üzerine kalkıp sahibine dayanmış. Eşeğin ağırlığına dayanamayan sahibi yere düşmüş. Adamın düşmesiyle eşek te adamın üzerine düşmüş.

Büyük bir acıyla çığlık atan adam, eşeği üzerinden iteklemiş. Büyük bir öfkeyle ayağa kalkan adam eline aldığı sopayla, eşeğini kovalamaya başlamış. İpini kopartıp ortalığı dağıtan yaramaz eşek, sahibinden kaçarak, dayak yemekten kurtulmuş ama çok büyük azar yemekten kurtulamamış.

Yaptıklarından dolayı üzgün olan eşek, bir daha sahibini üzmemeye ve başkası gibi davranmamaya ant içmiş.

Eşek Şakası masalı da burada bitmiş.

Kaynak: La Fontaine Masalları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.