Hz İbrahim Yaratıcısını Nasıl Buldu?

Hz İbrahim Yaratıcısını Nasıl Buldu?

Allah’a olan sadakati ve misafirlerine karşı gösterdiği misafirperverlikle bilinen Hz İbrahim’in, Allah’ı (cc) nasıl bulduğu Kıssası Kuran’da anlatılmaktadır. Şöyle ki;

Hz İbrahim Yaratıcısını Nasıl Buldu?

Hz İbrahim bir gün gökyüzünde çok parlak bir yıldız gördü ve “Tamam bütün mahlukatın yaratıcısı olan Allah bu olmalı” dedi.

Ancak bir müddet sonra ay doğdu ve yıldızların ışığını sindirdi. Yıldızlar görünmez oldular. O zaman “Bu yıldızlardan daha büyük ve daha parlak, ışığı her yeri aydınlattı. O zaman tüm mahlukatın Rabbi budur” dedi.

Sabah güneş doğunca bütün yeryüzünün aydınlandığını, ay ve yıldızların kaybolduğunu gördü. O zaman da, “bütün yaratıkların, ay ve güneşin de Rabbi bu güneş olmalıdır” dedi.  Her şeye hâkim olduğunu düşündüğü güneş, akşam olup da battığında;

“Ben batıp gidenleri sevmem. Rabbim bana hidayet etmemiş olsaydı, ben de haktan ayrılanlardan olurdum. Ben kavmimin şirk koştuğu şeylerden uzağım. Kuşkusuz Allah birdir ve her şeye kadirdir. Tüm mahlukat, ay ve güneş onun emrinde hareket ederler. Ben müşriklerden değilim. Ben muvahhid olarak gökleri ve yeri yaratan Allah’a iman ettim ve O’na yöneldim” ve “Âlemlerin Rabbi olan Allah’a teslim oldum”  dedi.

Hz. İbrahim’in (as) daha çocuk yaşta Allah’ı aklı ile bulması ve O’na teslim olması onun aklının kemalini ve hakikati aramadaki gayretini göstermesi açısından önemli olduğu için yüce Allah bize Hz. İbrahim’i (as) örnek göstermiş ve kendisine “Halilim” demiştir.

Bir Put Örneği

Hz. İbrahim (as) daha sonra toplumun putlara tapınmasına hayret ederek onlara gerçekleri anlatmaya başladı.

-“Elinizle yontup yaptığınız bu putlara ne diye tapıyorsunuz?” derdi.

Onlar da:

– “Bunu bize baban öğretti.” derlerdi. Hz. İbrahim de (as) “Benim babam da yolunu sapıtanlardandır”  diyordu.

Azer ( Kuranı Kerimde Hz İbrahim’in babası diye geçer ama  kimi alimler Arapçada babanın amca için de kullanıldığını savunarak Azer’in Hz İbrahim’in amcası olması gerektiği kanaatindedirler) evindeki atölyesinde put yapar ve diğer kardeşleri ile beraber Hz. İbrahim’e (as) de verir ve satması için pazara gönderirdi. Hz. İbrahim (as) onların boyunlarına ip bağlar ve sürükleyerek satmaya götürürdü. Bu sebeple kendisinden hiç kimse satın almazdı, o da hiç satamadan getirir babasına verirdi. 

Hz İbrahim, babası (amcası) Azer’in putlara tapmasından vaz geçmesi için büyük çaba sarf etmiş, ama ne Azer ne de o dönem putperest kavmi kendisine iman etmemiştir.

Hz İbrahim’in Allah’ı bulmasıyla ilgili ayetler:

En’am suresi 74-82. Ayetler:

74. İbrahim, babası Âzer’e demişti ki: “Sen putları tanrı mı ediniyorsun? Doğrusu ben seni ve kavmini açık bir sapıklık içinde görüyorum.”

75. Böylece biz İbrahim’e göklerin ve yerin melekûtunu (muhteşem varlıklarını) gösteriyorduk ki, kesin inananlardan olsun.

76. Üzerine gece bastırınca, bir yıldız gördü: “Rabb’im budur.” dedi. Yıldız batınca da:” Ben batanları sevmem.” dedi.

77. Ay’ı doğarken gördü: “Rabb’im budur.” dedi. O da batınca: “Yemin ederim ki, Rabbim bana doğru yolu göstermeseydi, elbette sapıklığa düşen topluluktan olurdum.” dedi.

78. Güneş’i doğarken görünce: “Rabb’im budur, bu hepsinden büyük.” dedi. O da batınca dedi ki: “Ey kavmim! Ben sizin (Allah’a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım.”

79. “Ben yüzümü tamamen, gökleri ve yeri yoktan var edene çevirdim ve artık ben asla Allah’a ortak koşanlardan değilim.”

80. Kavmi onunla tartışmaya başladı. O da onlara dedi ki: “Beni doğru yola eriştirdiği halde Allah hakkında benimle mücadele mi ediyorsunuz? O’na ortak koştuklarınızdan hiç korkmuyorum, ancak Rabbimin dilediği şey hariç. Rabbim ilmiyle her şeyi kuşatmıştır. Hiç düşünmez misiniz?”

81. “Hakkında hiçbir delil indirmediği halde, siz Allah’a ortak koşmaktan korkmuyorsunuz da, ben sizin ortak koştuklarınızdan nasıl korkarım?” Eğer bilirseniz söyleyin, bu iki topluluktan hangisi güven içinde olmaya daha layıktır?

82. İman edenler ve imanlarını zulüm ile karıştırmayanlar… İşte güven onlarındır ve doğru yolu bulanlar da onlardır.

(Meryem, 42. Ayet)

“Babacığım, işitmeyen, görmeyen ve sana hiçbir şey kazandırmayacak olan şeylere niçin tapıyorsun?” 

Hz İbrahim, babası (amcası) Azer’in putlara tapmasından vaz geçmesi için büyük çaba sarf etmiş, ama ne Azer ne de o dönem putperest kavmi kendisine iman etmemiştir.

Yararlanılan kaynak için Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.