Taşa Dönüşen Çocuk Masalı

Taşa Dönüşen Çocuk Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Buralardan çok uzakta bir köyde günlerini arkadaşlarıyla oyun oynayarak geçiren Elone adında küçük bir çocuk varmış. Elone, anneannesi ile çok fakir bir hayat sürmesine rağmen çok mutlu bir çocuktu. Günlerden bir gün, bahçede oyun oynarken, güzel sesiyle öten bir kuş görmüş. Bu kuşu ilk defa görüyormuş. Rengarenk tüylü güzel bir kuş. Elone bu kuşun kendisinin olmasını çok istemiş ve hemen bir kuş tuzağı yapmaya karar vermiş.

Küçük çocuk tuzağı kurarken, kuş ise ağaç dalından sesleniyormuş:

“Gel ve beni yakala.”

Küçük çocuk:

“Sen dur! Bu tuzağım bitsin, seni yakalayacağım,” demiş.

Elone, tuzağı bitirene dek, kuş, “Gel ve beni yakala,” diye söylenmeye devam etmiş. Tuzağını bitiren Elone, hızlıca koşarak, yaptığı tuzağı, kuşun üzerine atıp kuşu yakalamış.

Elone, kuşu yakaladığı sırada, arkadaşları ona seslenip:

“Hey! Elone yüzmeye gidiyoruz, sen de gel,” demişler. Elone, “Tamam” deyip kuşu eve götürüp bir kutuya koyup, arkadaşlarının ardından nehre, yüzmek için koşmuş.

Elone, yüzmeye gittiğinde büyük annesi de tarladan eve gelmiş. kadar açmış ki yürümeye takati bile yokmuş. Çok fakir oldukları için evlerinde yiyecek bir şeyleri de yokmuş. Kuş, kutu içerisinde çırpınınca, büyükanne kutuya bakmış. Kutu içindeki kuşu görünce, Allah’ın lütfudur diye hemen pişirip yemiş.

Elone, yüzmeden dönünce kutuya koşmuş ama kuşun orda olmadığını görünce çok üzülmüş. Dışarıya çıktığında ise kuşun tüylerini görünce, kuşunun yendiğini anlayıp gözyaşlarına boğulmuş. “Bir kuşa bile sahip çıkamadım,” deyip ormanın içerisine doğru koşmuş. Bitkin düşünceye dek koşmuş. Yanına vardığı kayanın duygusuz soğuk yüzünü fark edince, “Benim bu taştan ne farkım var. Masum bir kuşun ölümüne sebep oldum, Allah’ım beni de bu taş gibi yap,” diye yakarmış ve duası hemencecik kabul olmuş ve Elone oracıkta bir taşa dönüşüvermiş. Büyükannesi ise biricik torunun arkasından ormana gitmiş. Elone’nu taşlaşmış görünce çok üzülüp, ağlamış. Allah’a yalvarmış yakarmış, “Beni torunumdan ayırma diye dua etmiş.” Allah, içten gelen bu duayı kabul etmiş ve torununu tekrar insana dönüştürmüş. Anneannenin birden midesi bulanmış ve kusuvermiş. Aman Allahım! Bir de ne görsünler… Küçük ve güzel kuş, birden ortaya çıkıp, Elone’nin başına konmuş ve:

“Gel ve beni yakala,” demiş. Anneannesi ve Elone mutluluktan gözyaşlarına boğulmuşlar. Sonra hep beraber evlerinin yolunu tutmuşlar.

Filipin Masalları, Taşa Dönüşen Çocuk Masalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.