Asiye Validemizin Şehit Edilmesi

Asiye Validemizin Şehit Edilmesi

Firavun’un Maşıta Hatun’a yaptığı zulümden sonra Asiye validemiz ona çok öfkelendi, gidip firavunu azarlayıp hakaret etti. Bunun üzerine Firavun çok öfkelendi ve Asiye
validemizin de hazreti Musa’ya (as) iman ettiğini anladı. Asiye validemiz de bu hakikati artık saklamadı ve bunu melun firavunun suratına haykırdı:

“Evet, ben de Musa’nın Rabbine iman ettim!” dedi.

Rivayet edildiğine göre Firavun, Asiye validemizi sırtüstü yatırarak, ellerinden ve
ayaklarından dört direğe bağlattı. Üzerine bir değirmen taşı koydurdu ve çeşitli zulüm ve işkencelerle şehit etti.

Bir defasında Musa (as) işkence yapılan mahalden geçerken Asiye validemize çok ağır işkenceler yapıldığını gördü. Asiye validemiz, ızdırabını ifade etmek için Hazret-i Musa’ya işaret etti. O da dua etti. Bundan sonra Asiye validemiz hiç bir acı ve ızdırabı hissetmez oldu.

Kuran-ı Kerim’de kendisinden övgüyle bahsedilir:

“Allah, inananlara Firavun’un karısını (Asiye’yi) misal gösterdi. O, Rabbim! Bana senin katında, benim için cennette bir ev yap! Beni Firavun’dan ve onun (kötü) işlerinden koru ve beni zalimler topluluğundan kurtar, demişti.” (Tahrim, 11)

Rivayete göre Asiye validemiz, bu duayı kendisine işkence edilirken yapmıştı. O esnada kendisine:

“Başını kaldır, diye ilham olundu. O da başını kaldırıp göğe baktığında, gözünden perdeler kaldırılmış ve ona cennette kendisi için yapılmış olan beyaz incili köşkü gösterilmişti. Artık o, tebessümlerle köşkünü seyrediyor, hiçbir acı duymuyordu. Asiye validemizin tebessümü de kafirler topluluğunu kahrediyordu.

Asiye Validemizin Şehit Edilmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.