Belam Bin Baura Hikayesi

Belam Bin Baura Hikayesi

Musa Aleyhiselam zamanında bir kavim varmış. Bu kavmin büyüklerine Uc bin Unuk derlermiş. Bu kavmin hepsi kafirmiş. Hazreti Musa aleyhiselam asker toplayıp bu kavmin üzerine yürümeyi, onları İslam’a davet etmeyi eğer kabul etmezlerse, onlarla savaşmayı düşünmüş. Sonra Musa Aleyhiselam yüz seksen bin asker toplayıp o kavimle savaşmak için onların ülkelerine varmış ve onlara on elçi gönderip onları İslam’a davet etmiş. O sırada makamında bulunan Uc bin Unuk, Musa Aleyhiselamın gönderdiği on elçiyi yakalayıp çuvalın içine koyup sırtına alarak halkının yanına götürmüş ve:

-“Musa Aleyhiselamın bizimle savaşmaya gönderdiği adamlara bakın” diye alay etmiş.

Bu durumu öğrenip haberdar olan Musa Aleyhiselam asasını eline alıp onların yanına gitmiş. Musa Aleyhiselamın geldiğini gören Uc bin Unuk dağ kadar büyük bir taşı başının üzerine kaldırıp Musa Aleyhiselamın üzerine atmak istemiş. Bunun üzerine Allah u Teala kuş şeklinde bir melek göndermiş. Kuş şeklindeki melek, o taşa sivri burnuyla vurarak taşı delmiş. Delinen taş, Uc bin Unuk’un başından aşağıya boynuna geçmiş. Uc bin Unuk, o taşı boynundan çıkarmak için çabalamış fakat çıkarmaya gücü yetmemiş.

O anda Musa Aleyhiselam Uc bin Unuk un yanına gelmiş. Musa Aleyhiselamın boyu, asasını kaldırarak yerden sıçradığında kırk arşınmış. Musa Aleyhiselam, yerden sıçrayarak Un bin Unuk’un ayak topuğuna ulaşıp asası ile vurmuş. Musa Aleyhiselam, Allah u Tealanın izniyle Uc bin Unuk u öldürmüş. Ardından Musa Aleyhiselam dönüp kavminin yanına gelmiş. Yolda gelirken Bel’am bin Ba’uraya uğramış. Hz Musa oradan ayrıldıktan sonra o şehrin insanları Belam bin Baura’ya gelmişler ve:

-“Musa Aleyhiselam ülkemize gelip bize zülüm ve haksızlık yapmak ister. Çok sayıda askerle gelirse memleketimizi yakıp bizleri de öldürür. Dua et ki Musa Aleyhiselam ve askerleri memleketimize geri gelmesinler” demişler.

Bunun üzerine Bel’am Bin Ba’ura:

-“Musa Aleyhiselam peygamberdir. Ben ona kötü bir dua edemem” demiş.

Ne söyledilerse Bel’am Bin Ba’ura’yı ikna edip kötü dua ettirememişler. Çaresiz kalınca Bel’am Bin Ba’ura’nın hanımından yardım istemişler. Fakat Bel’am Bin Ba’ura’nın hanımı ağzı bozuk, kötü sözleriyle insanları inciten bir kadınmış. Kötü niyetli insanlar, Bel’am Bin Ba’ura’nın hanımına:

-“Kocana söyle, Musa Aleyhiselama kötü dua etsin” demişler ve kadına çokça mal vermişler. Bunun üzerine hanımı, Bel’am’a:

-“Musa Aleyhiselama kötü dua et” demiş.

Bel’am, kötü dua etmeyeceğini söylemiş. Hanımı çok ısrar etmiş. Bel’am Bin Ba’ura, Allah’ın duasını kabul ettiği kullarından biriymiş ve Allah’ın doksan dokuz ismini bilirmiş. Bel’am, hanımının çok ısrar etmesi üzerine elini kaldırıp Musa Aleyhiselama kötü dua etmiş. Allah u Tealanın emriyle Musa Aleyhiselam halkıyla Tih vadisinde kırk yıl kaybolmuş. Nitekim Allah u Teala Kuran-ı Kerim de şöyle buyurmaktadır. ”Kale feinneha muharremetüun’ aleyhim erba’ine seneten yetihüne fi’l arzi” Musa Aleyhiselam yolu yarılayınca, kendisine ve halkına kötü dua edildiğini anlamış. Bunun üzerine Musa Aleyhiselam, elini kaldırarak Allahu Tealaya dua edip şöyle yalvarmış:

-“Ya Rabbi! Bizim bu duruma gelmemize sebep olan kişiyi ahirete imansız gönder, hışmınla ve öfkenle cezalandır.”

O anda iman, Bel’am’ın kalbinden beyaz bir güvercin gibi çıkıp gitmiş. Ardından da Allah u Teala’nın hışmına uğramış. Belam yaptıklarından dolayı pişman olmuş olmasına ama artık çok geçmiş.

Belam Bin Baura Hikayesi de burada bitmiş.

Kaynak: Kırk Vezir Hikayeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.