Kedi ile Fareler

Kedi ile Fareler

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde buralardan çok uzaklarda akıllımı akıllı, zeki mi zeki bir kedi yaşarmış. Günlerden bir gün, kedi, etraftaki bütün farelere salmış ve demiş ki:

“Farelerle helalleşmek istiyorum. Helalleşmediğim fare kalmasın diye kim var kim yok haber edin,” demiş.

Bunu duyan fareler, buna bir anlam veremeyerek, kedinin evinin önüne farelerden bir kaçını haberci olarak göndermişler. Farelerin geldiğini gören kedi evinden çıkıp söze başlamış:

“Ben hacca gideceğim; o yüzden sizlerle helalleşmek istiyorum. Gelmeyen arkadaşlarınıza da haber verin, günün birinde onlarla da bir araya geleyim,” demiş.

Bunun üzerine farelerden biri koşarak diğer farelerin yanına varıp:

“Arkadaşlar, kedi bizimle helalleşmek istiyor. Helalleştikten sonra hacca gidecekmiş. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” demiş. Bu sözleri duyan kör bir fare:

“Yahu, bırakın o yalancıyı. Benim gözümü de o kör etti. Bu devamlı yalan söyler. Bunun sözüne inanmak aptallık olur,” demiş. Fakat kör farenin sözüne kimse itibar etmemiş ve tamamı bir araya toplanarak gelen fareyle kediye:

“Kedi arkadaşımız nerede toplanmamızı uygun görür?” diye haber göndermişler.

Kedi de:

“Hepiniz Ali Beyin fırınına toplanın. Sizinle orada helalleşecem,” diye haber göndermiş.

Fareler, şaşkınlık içerisinde fırına girdikten sonra kedi:

“Hepiniz burada mısınız?” diye sormuş.

Fareler:

“Evet, hepimiz buradayız,” diye cevap vermişler. Kedi sinsice gülümsemiş ve:

“Ben hacca gitmekten vazgeçtim. Şimdi söyleyin bakalım. Hanginiz un çuvalının dibini, hanginiz ortasını deldi? Siz çuvalları deliyorsunuz diye, fırıncı da beni aç ve susuz bırakıyor. Ben size ne yapacağımı çok iyi biliyorum,” deyip, kapıyı kapatmış. Orada ne kadar fare varsa hepsini afiyetle yemiş.

Kedi ile fareler masalı da burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.