Sihirli Fasulye Masalı

Sihirli Fasulye Masalı

Bir varmış bir yokmuş, uzak diyarların birinde yaşlı annesiyle beraber yaşayan hantal mı hantal, tembel mi tembel, uykucu mu uykucu bir delikanlı varmış. Bu delikanlının ismi Jack miş. Bu delikanlının tembelliği yüzünden bu ailenin yiyecek yemekleri kalmamış. Ellerinde para edecek tek şey olan ineklerini satmaya karar vermişler. Bir gün annesi Jack’e:

-“Oğlum evde yiyecek hiçbir şey kalmadı. Bu ineği Pazar yerine götür, satabileceğin en iyi fiyata sat, yoksa açlıktan öleceğiz” demiş.

Bunun üzerine Jack ineği önüne katıp, koyulmuş yola, hantal hantal yürüyormuş. Yolda giderken, yaşlı ve tuhaf giyimli bir kadın çıkıvermiş karşısına. Kadın:

-“Hey delikanlı bu ineği nereye götürüyorsun”. Jack:

-“Pazar yerine satmak için götürüyorum” demiş. Jack’ten bu sözleri duyan kadın, Jack’e:

-“Bu ineği bana sat, sana karşılığında bu sihirli fasulyelerden veririm” demiş. Kadından bu sözleri duyan Jack, teklifi kabul etmiş. İneği pazara götürmek zorunda kalmadığı için güle oynaya evin yolunu tutmuş. Eve vardığında heyecanla annesine fasulyeleri göstermiş. Annesine bu fasulyelerin sihirli olduğunu anlatmış. Annesi ellerindeki para eden son malın da gittiğini anlayınca çok sinirlenmiş ve sopayla Jack’in eline vurmuş. Annesi Jack’in eline vurunca fasulyeler etrafa dağılmış, dağılan tanelerden bir tanesi pencereden toprağa düşmüş. Jack ve annesi aç karınla uyumuşlar. Sabah olunca Jack gözlerine inanamamış, pencereden bakınca bir fasulye sırığının gökyüzüne doğru yükseldiğini görmüş.

Jack, koşarak yükselen fasulye sırığına tutunmuş. Fasulye ile birlikte gökyüzüne doğru yol almış. Jack bulutların üstüne çıkınca, kendini her tarafı yemyeşil bir yerde bulmuş. Biraz ilerleyince büyük bir köşkün kapısına varmış. Gittiği bu köşk bir deve aitmiş. Kapıyı çalmış ve devin karısı kapıyı açmış, devin karısına çok aç olduğunu söylemiş. Devin karısı:

-“Gel sana yiyecek bir şeyler vereyim ama kocam gelmeden git çünkü o küçük insanları yemeyi çok sever” demiş. Jack, yemek yerken dev eve gelmiş. Bunun üzerine Jack koşarak fırının içine saklanmış. Dev geldiğinde karısına, insan kokusu aldığını söylemiş. Karısı:

-“Bu pişirdiğim ördeğin kokusu, sen git otur ben getiririm” demiş.

Dev baş köşeye oturup altınlarını saymaya başlamış. Jack fırının içinden devi izliyormuş. Biraz geçtikten sonra dev uykuya dalmış. Bunun üzerine Jack koşarak bir kese altın almış ve fasulyeye tutunarak aşağıya inmiş. Bir süre boyunca annesiyle bu bir kese altını yemişler ancak çok geçmeden altın tükenmiş. Jack tekrar fasulyeye tırmanmaya karar vermiş.

Fasulyeye tırmanıp devin köşkünün kapısına varıp kapıyı çalmış. Devin karısı kapıyı açmış ve Jack’e: “Geçen sefer geldiğinde bir kese altın kayboldu, bu defa sakın yanlış bir şey yapma. Yoksa kocam ikimizi de keser” demiş. Jack içeri geçmiş, bir süre sonra dev gelmiş. . Bunun üzerine koşarak fırının içine saklanmış. Dev geldiğinde karısına, insan kokusu aldığını söylemiş. Karısı:

-“Bu pişirdiğim tavuğun kokusu, sen git otur ben getiririm” demiş.

Dev baş köşeye oturmuş, biraz geçince yanına altın renginde bir tavuk gelmiş. Tavuk devin karnının üstüne oturmuş ve altın bir yumurta bırakmış. Jack bunu görünce gözleri fal taşı gibi açılmış. Dev yemek yedikten sonra uykuya dalmış, Jack de fırından çıkarak gizlice tavuğu almış ve koşarak fasulye sırığından aşağıya inmiş. Eve gelince annesine olanları anlatmış. Tavuk her gün bir altın yumurtluyormuş. Bu sayede durumları düzelmiş, zengin olmuşlar. Aradan uzunca bir zaman geçmiş ve Jack tekrar fasulyeye tırmanmak istemiş. Daha fazla şeyler bulup getirmek istiyormuş.

Sihirli Fasulye Masalı

Jack tekrar devin ülkesine varmış ve gizlice devin evine girmiş. Bu defa tencerenin içine saklanmış. Dev eve gelince hanımına burada insan kokusu alıyorum demiş. Karısı:

-“Hayır, evde kimse yok, olsa söylerdim” demiş. Bunun üzerine evin altını üstüne getirmişler.  Jack’i saklandığı yerde bulamamışlar. Dev gidip baş köşeye uzanmış, yemeğini yemiş. Bir vakit geçince sihirli bir arp gelmiş, bu arp hem çalıyor hem de söylüyormuş. Sesi çok güzelmiş. Jack bu durumu görünce arp’a hayran kalmış. Dev uyuyunca gidip arpı kaçırmaya çalışmış. Arp imdat diye bağırınca dev uyanıp Jack’in peşine düşmüş. Jack fasulyeye yetişip hızlıca inmeye başlamış, dev de onun arkasından geliyormuş. Jack aşağıya yetişince hemen bir balta alıp sihirli fasulyeyi kesmiş. Dev yükseklerden düşmüş ve ölmüş. Jack ve annesi hayatlarının geri kalanında zengin ve huzurlu bir hayat sürmüşler.

Sihirli Fasulye Masalı da burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.