Yaramaz Teke ile Ayı Masalı

Yaramaz Teke ile Ayı Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Buralardan çok uzak bir ormanda yaramaz bir teke ile bir ayı varmış. Yaramaz Teke her gün evinden çıkıp ormana otlamaya gidermiş. Sabahları otlanır, öğlen ormandaki çeşmenin başına gider, suyunu içer sonra da küçük meşe çalılarının içerisinde dinlenirmiş.

Tekenin su içtiği çeşmeye her öğleden sonra ise bir ayı gelirmiş. Bu ayı kendini çok beğenirmiş. Bu ormanın en güçlüsü olduğunu düşünür, kimseden korkmazmış. Ayı çeşme başına geldiğinde şarkılar söyler, dans edermiş. Çeşmenin yanındaki kaya üzerinde güç gösterileri yapıp güneşlenirmiş.

Yaramaz teke ise Ayının bu gösterilerini her gün izlermiş. Bir gün ayı gene kaya üzerinde güç gösterileri yapıp, şarkılar söyleyip dans ederken, Yaramaz Teke kendince düşünmüş: “Acaba bu ayı gerçekten göründüğü kadar korkusuz mu? Buna bir oyun yapayım da görsün gününü.”

Teke:

– PIIIŞŞŞK! PIIIŞŞŞK! diye yüksek sesle iki kere pışkırmış. Bizim ayı, sessizliği bozan bu ses karşısında neye uğradığını şaşırmış, tüm vücudu korkudan titremiş, altını pisletmiş, kayadan düşüp yuvarlanmış. Sonra bir an düşünmüş:

-Ben bu ormanın en güçlüsüyüm. Neden bu kadar korktum ki, sadece iki kere ‘’pııışşşk’’ sesi duydum.

Yuvarlandığı yerden ayağa kalmış, sağına bakmış, soluna bakmış, berideki küçük meşe çalılarına gözü ilişmiş. Çalılığa doğru gidip çalılar içerisinde o sesi çıkaranı aramaya koyulmuş. Tekeyi fark edince hemen yakalayıp, başının üzerine kaldırmış. Tam yere fırlatacakken Tekenin karısı koşarak gelmiş.

-Ayı kardeş, kocama zarar verme. Lütfen yapma! Çocuklarımız var. Ona zarar verirsen onlara kim bakacak? diyerek ağlamaya başlamış.

Ayı:

-Senin kocan beni korkuttu, demiş.

Tekenin karısı:

-Ayı kardeş, Tekenin ne haddine seni korkutmak! Sana şaka yapmıştır o, demiş.

Ayı korkudan kirlettiği pantolonlarını gösterip, sinirli bir şekilde:

-Bu nasıl şaka öyle! demiş.

Tekenin karısı yalvarmaya devam etmiş, çocukları için onu affetmesini istemiş.

Ayı:

-Tamam, tamam. Senin kocan kirlenmiş bu elbiselerimi yıkasın, sonra da kocanı alıp gidersin, demiş.

Teke ayının kirlenen elbiselerini güzelce yıkayıp kurulamış. Ayı kuruyan elbiselerini giymiş. Teke bir daha böyle şakalar yapmayacağına dair ayıya söz verip, karısıyla beraber evlerine dönmüş.

Yaramaz Teke ile Ayı masalımız burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.