Terzi ile Karısı Hikayesi

Terzi ile Karısı Hikayesi

Hazreti İsa (as) zamanında bir terzinin dünyalar güzeli bir karısı varmış. Terzi ile karısı birbirlerini çok severlermiş. Bir gün terzi ile hanımı oturmuş sohbet ederlerken.

-“Hangimiz önce ölürse sağ kalan, ölenin mezarını kucaklayıp ölünceye kadar ağlasın” diye birbirine söz vermişler.

Allah-u Tealanın emriyle kadının eceli gelip ölmüş. Terzi, hanımını yıkayarak kefene sarıp gömmüş. Ardından da terzi, ettiği yemine uyarak varıp hanımının mezarını kucaklayıp gece gündüz ağlıyormuş. Bir gün İsa Aleyhiselam, mezarlıktan geçerken terziyi hanımının mezarını kucaklayıp ağlarken görmüş. İsa Aleyhiselam terziye:

-“Ne yapıyorsun?” diye sormuş.

Bunun üzerine terzi, İsa Aleyhiselama olup biteni anlatmış. Durumu öğrenen İsa Aleyhiselam, terzinin durumuna acımış ve dua etmiş. İsa Aleyhiselamın duasıyla kadın canlanmış ve kadın kefenli bir şekilde mezardan dışarı çıkmış. Ardından İsa Aleyhiselam oradan ayrılmış.

Terzi, hanımını mezarlıkta bırakıp elbise ve peştamal getirmek için eve gitmiş. O sırada ülkenin padişahının oğlu, terzinin hanımının bulunduğu mezarın yanından geçerken ansızın güzel bir kadının kefene sarılmış bir vaziyette olduğunu görmüş. Padişahın oğlu terzinin hanımına:

-“Kimsin ve burada ne yapıyorsun?” diye sormuş. Terzinin hanımı:

 -“Zavallı, çaresiz ve kimsesiz bir kadınım” demiş.

Kadının bu durumunu gören şehzade, kadına elbise giydirip onu saraya götürmüş. Ardından terzi, mezarlığa gelmiş fakat hanımı mezarlıkta yokmuş. Etrafına bakınmış, hanımını bulamamış. Daha sonra Şehzadenin onu saraya götürdüğünü öğrenmiş. Sonra saraya varıp şehzadeden hanımını istemiş. Terziyi dinleyen şehzade ve orada bulunanlar, kadına:

-“Bu adam, senin kocan mı?” diye sormuşlar. Terzinin hanımı:

-“Hayır, bu adam benim kocam değildir. Bu adam haramidir. Beni soyup elbiselerimi aldı. Şehzade bu adamı öldürürse çok sevap alır” demiş.

Terzinin hanımından bu sözleri duyan şehzade, terzinin ellerini arkasına bağlatıp öldürmek istemiş. Tam da o sırada İsa Aleyhiselam ortaya çıkmış. Olup biteni başından sonuna kadar anlatmış ve:

-“Kadın, terzinin hanımıdır” diye şahitlik etmiş.

Şehzadeye, terzi ile hanımının birbirine verdiği yemini anlatmış. İsa Aleyhiselam’dan bu sözleri duyan şehzade ve orada bulunanlar şaşkına dönmüş. Ardından İsa Aleyhiselam yeniden dua etmiş ve İsa Aleyhiselamın duasıyla terzinin hanımı yeniden ölmüş. Terzi ise hanımı için o kadar çok ağladığına pişman olmuş.

Kaynak: Kırk Vezir Hikayeleri, Terzi ile Karısı Hikayesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.