Hayalperest Sıçan ile Fil

Hayalperest Sıçan ile Fil Masalı

Bazı insanlar sıçanların çirkin yaratıklar olduğunu düşünür. Senin ne düşündüğünü bilmiyorum, ama her zaman bu düşüncenin oldukça kaba olduğunu düşündüm. Sıçanlarda acı çeker, onlarda birer canlıdır. O yüzden bizi hor görmeyin. Sudaki yansımamı gördüğümde, bence ben oldukça sevimliyim.

Kısa bir süre önce, ilerideki yolda büyük bir kargaşa duyduğumda, koşarak neler olduğunu görmek için oraya gitmiştim. Bunca insan buraya niçin toplanmıştı acaba? Bu insanlar kimi görmek için gelmişlerdi? Çok merak etmiştim.

Oraya yaklaştığımda kralın gelmiş olduğunu gördüm. Kral, büyük ve gösterişli bir fil üzerinde oturuyordu. Oraya toplanan insanlar, kraldan çok o büyük ve süslü file bakıyorlardı. Tuhaf ve uzun bir burnu ile kocaman bir kafası vardı. Kocaman burnu ve kulakları ile çok çirkin bir yaratığa benziyordu. İnsanların bu çirkin yaratığa neden böyle hayran kaldıklarına anlam verememiştim.

Ben bu yaratıktan daha güzel ve sevimliydim. Bu yüzden yukarı aşağı inip çıkmaya başladım ve “Herkese merhaba! Hey! Neden bana bakmıyorsunuz? Ben çok sevimli bir canlıyım. Dünyada adalet olsaydı, Kralın evinde kraliyet faresi olarak günümü gün ederdim,” diye söylenmeye başladım.

İlk başta kimse beni fark etmedi. Hepsi o aptal file hayranlıkla bakıyor ve ona ilgi gösteriyordu. Filin arkasından gelen üstü açık at arabasında bir prenses ve bu prensesin kucağında kocaman beyaz bir kedi vardı. Bu kocaman kedi beni görür görmez, prensesin kucağından bana doğru atladı ve beni ölesiye kovalamaya başladı. Ömrümde hiç bu kadar korku yaşamamıştım. Kendimi küçük bir deliğe attığımda hala dizlerim tir tir titriyordu.

Bu kovalamaca ve korkudan sonra artık kimsenin beni fark etmesini ve bana hayran olmasını istemez oldum. Artık başkalarının benim hakkında ne düşündüklerini önemsemiyorum. Elimden geldiğince artık kendi işime yoğunlaşmam gerektiğini biliyorum.

Hey oradaki! Sende başkalarının senin hakkında ne düşündüğünü önemseme. Onların seni beğenmesi için, onların istediği kişi olma. Kendin ol. Doğru bildiğin gibi yaşa. O zaman senin dostların seni, sen olduğun için önemseyeceklerdir.

Hayalperest Sıçan ile Fil Masalı da burada bitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.