Padişahın Kızı ile Dadısı Masalı

Padişahın Kızı ile Dadısı Masalı

Bir zamanlar güçlü bir padişahın, eşi benzeri olmayan güzellikte bir kızı varmış. Padişahın kızı, babasının hizmetçilerinden bir delikanlıya aşık olmuş. Gün geçtikçe kızın delikanlıya olan aşkı artmış. Gece gündüz delikanlıyı düşünerek “ahlar” çekip aşkı için inleyerek ağlarmış. Kız, delikanlıya duyduğu aşk yüzünden yemeden içmeden kesilmiş, gözlerine uyku girmez olmuş. Bu şekilde kısa bir süre sonra yüzü sapsarı kesilmiş.

Dadısı, kıza her gün nasıl olduğunu ve bu duruma nasıl geldiğini sorarmış fakat kız asla söylemezmiş. Kız, sonunda dayanamayıp dadısına içinde bulunduğu durumu anlatmış. Kızın durumunu öğrenen dadısı padişahın kızına:

-“Bunda ne var ki! Niçin daha önce bana anlatmadın? Şimdi sen, saraya ipek kumaşlardan yapılmış döşeklerden ser ve güzel şeylerle sarayı süsle. Kendin de süslenip güzel elbiseler giyin. Ben, bu gece aşık olduğun delikanlıyı senin yanına getireceğim” demiş.

Kızın dadısı, gece yarısı kızın aşık olduğu delikanlının yanına varmış.

Delikanlı uyuyormuş. Kızın dadısı, delikanlının burnuna ilaç tutup bayıltmış, sırtına alıp padişahın kızının sarayına götürmüş. Kızın yanına gelince delikanlıya sirke koklatıp onu uyandırmış. Delikanlı, etrafa bakınca kendisini bir sarayın içinde, ipek döşeklerin üstünde bulmuş. Yanında ise dünya güzeli bir kızın oturduğunu görmüş. Delikanlının aklı başına gelmiş, padişahın kızına canı gönülden aşık olmuş. Padişahın kızı ile delikanlı sohbet etmeye başlamışlar. Sohbet koyulaştıkça padişahın kızı, delikanlının çok kötü bir ahlakı olduğunu fark etmiş. Böyle ahlaksız bir insana aşık olduğundan dolayı kendini ayıplamış. Delikanlıya olan sevgisi nefrete dönüşmüş.

İçinde ilaç olan şerbeti delikanlıya uzatıp içmesini sağlamış. Şerbeti içen delikanlı uyuya kalmış. Sonra kızın dadısı içeriye girip bayılan delikanlıyı sırtına alarak evine geri götürüp bırakmış. Ardından da saraya dönmüş. Delikanlı, uyandığında kendisini yatağında bulmuş. Ortada ne saray ne de bir kız varmış. Padişahın kızı ise dış görünüşe aldanmanın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlayıp, bir daha tanımadan etmeden kimseye aşık olmayacağına dair kendi kendine söz vermiş.

Kaynak: Kırk Vezir Hikayeleri, Padişahın Kızı ile Dadısı Masalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.