Aliş ile Kötü Cadı Masalı

Aliş ile Kötü Cadı Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Aliş adında küçük bir çocuk varmış. Bu çocuk babasıyla vakit geçirmeyi çok severmiş. Babası nereye gitse Aliş de peşinden gidermiş. Öyle ki babası odun toplamaya gitse o da gider, babası odun toplarken o da etrafta oynarmış.

Bir gün yine babası odun toplamaya giderken Aliş de ağlaya sızlaya babasının peşinden koşmuş. Babası onu ikna edemeyeceğini anlayınca her zamanki gibi yanında götürmek zorunda kalmış. Odun toplayacakları yere vardıklarında babası baltasını alıp, kuru ağaçları kesmeye başlamış. Aliş ise etrafta oyun oynamaya başlamış. Bir vakit sonra Aliş küçük bir tavşan yavrusu görmüş. Onu yakalamak için tavşan yavrusuna yaklaşıyor, tavşan ise ondan uzaklaşıyormuş.

Uzun bir kovalamaca sonrasında Aliş, babasından çok uzaklaştığını fark etmiş ama iş işten çoktan geçmiş ve Aliş yolunu kaybetmiş. Aliş’in kaybolduğunu anlayan babası etrafta onu aramaya koyulmuş ama bulamamış. Sonra gidip Aliş’i bulmaları için köylülerini çağırmış. Köylüler ve ailesi Aliş’i ararlarken hava kararmış, Aliş ise kaybolduğu ormanda ilerlerken ağaçlar içerisinde ışığı yanan bir ev görmüş.

Çok acıkmış olan Aliş gidip evin kapısını çalmış. Kapıyı yaşlı bir kadın açmış. Aliş’i görünce, “Ne arıyorsun bu saatte burada?” diye sormuş.

Aliş:

“Yolumu kaybettim ve çok acıktım. Bana verebileceğin biraz yemeğin var mı?” diye sormuş. Yaşlı kadın Aliş’i içeri almış ve bir güzel karnını doyurmuş. Sonra Aliş’e yatak sermiş ve uyuyabileceğini söylemiş.

Aliş, teşekkür edip yatağına uzanmış. Yaşlı kadın sessizce kapıyı kilitlemiş. Bir vakit sonra Aliş tam uyuyacakken içeriden tuhaf sesler geldiğini duyup, anahtar deliğinden içeriye bakmış. Bir de ne görsün. Meğerse bu yaşlı kadın bir cadıymış ve Aliş uyuduktan sonra onu pişirip yiyecekmiş.  

Tam o anda kapı çalmış. Cadı bir anda yaşlı kadın kılığına bürünüp kapıyı açmış. Kapıda Aliş’in babası:

“Buralarda küçük bir çocuk gördünüz mü?” diye sormuş.

Yaşlı kadın :

“Hayır, kimsecikleri görmedim,” demiş. Bunları anahtar deliğinden gören Aliş:

“Baba ben burdayım,” diye bağırınca yaşlı kadın birden çirkin bir cadıya dönüşmüş. Aliş’in babası hemen cadının üstüne atlamış ve onu yakalamış. Cadıyı iple bağladıktan sonra cadının kilitlediği kapıyı kırarak oğlunu cadının elinden kurtarmış.

Aliş, babasının her gittiği yere gitmek istemesinin iyi bir fikir olmadığını anlamış ve artık anne ve babasının sözünü dinleyen akıllı bir çocuk oluvermiş.

Aliş ile Kötü Cadı Masalı da burada bitmiş.

Siz siz olun çocuklar, Aliş gibi babanızın veya annenizin gittiği her yere gitmek için ısrar etmeyin. Yoksa çocukların olmaması gereken yerlere giderseniz anne veya babanızı çok zor durumda bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.