Ayi idi Mayı idi Masalı

Ayi idi Mayı idi Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, Karadeniz Rize’yi beşik gibi sallar iken, gür ormanların içinde bir köy varmış.

Bu köyün kadınları bir gün odun toplamak için ormana gitmişler. Köyün kadınları arasında ilk defa oduna giden genç bir kız da varmış.  Kadınlar ormana dağılıp odun toplamaya başlamışlar. Akşama doğru kadınlar odunlarını sırtlayıp köyün yolunu tutmuşlar.

Ancak genç kız, odun taşımaya alışkın değilmiş. Bu yüzden genç kız odunları taşımada oldukça zorlanıyormuş. Genç kız, diğer kadınlara seslenerek biraz dinlenmek istediğini söylemiş ve bir ağaç dibinde oturup dinlenmeye başlamış. Ancak diğer kadınlar, genç kızı umursamayıp, yollarına devam etmişler.

Dinlenen kız, kalkıp yürümeye başladıysa da bir müddet sonra her tarafı sis kaplamış ve kız yolunu kaybetmiş. Bir vakit yürüdükten sonra bir ayıya rastlamış. Ayı, genç kızı zorla kaçırarak mağarasına götürmüş. Ayı, genç kızı bal ve meyvelerle beslemiş. Bir vakit geçtikten sonra genç kız, ayıya alışmış ve evlenmişler. Aradan 15 yıl geçmiş. Çocukları olmuş. Kız, ayıyı ailesi ile tanıştırmak için ailesinin evine götürmüş. Eve vardıklarında kız eve girmiş. Ama Ayı’yı gören köylüler kendilerine zarar verir diye ayıyı vurarak öldürmüşler. Kadın ayının öldüğünü görünce ağlamış ve şu ağıtı yakmış:

Ayı idi mayı idi

Gene benum kocam idi.

İyi idi kötü idi

Evine çok bağlı idi.

Yağı balı çok idi.

Askerluği yok idi.

Bu bili, bu bili…

Ayi idi Mayı idi Masalı burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.