İki Arkadaş Masalı

İki Arkadaş Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde, uzak diyarların birinde Gümüşlü adında bir köy ve bu köyde yaşayan iki arkadaş varmış. Bunlardan birinin ismi Veysel, diğerinin ismi Fatihmiş. İkisi birbirini çok severmiş. Her gün beraber gezer, beraber yemek yer, beraber eğlenirlermiş.

Bir yaz günü iki arkadaş köyün dışında gezmeye gitmiş. Gezerken yerde bir çakmak bulmuşlar ve bu çakmakla oynamaya başlamışlar. Birden çakmak alev almış ve alev otlara sıçramış. Otlar kuru olduğu için alevler bir anda her yanı sarmış. O an Veysel bakmış ki Fatih yok. Bir de ne görsün! Fatih alevlerin ortasında kalmış ve alevler ona yaklaşıyormuş. Veysel çok korkmuş, ne yapacağını bilememiş. Birden bir At sesi duymuş. Bu at, onların en sevdiği Kılsin imiş.

Kılsin:

-‘Ne oldu burada böyle?’ diye sormuş.

Veysel:

-‘Yangın çıktı ve Fatih alevlerin ortasında kaldı,’ diye telaşla cevap vermiş.

Bunu duyan Kılsin, hiç düşünmeden atlamış alevlerin arasına. Bakmış ki Fatih bir köşede tir tir titriyormuş. Kılsin Fatih’in yanına varıp, ensesinden tutup atmış sırtına.

Fatih:

-‘Geleceğini biliyordum. Teşekkür ederim beni kurtardığın için,’ demiş Kılsin’e.

Kılsin:

-‘Sıkı tutun,’ diye kişnemiş.

Kılsin, hızlanarak atlamış alevlerin üstünden ve koşarak köye varmış. Köydekilere, yangın çıktı diye haber vermiş. Tüm köy seferber olmuş. Köylüler, kovalarını alıp dereye doğru koşmuşlar. Kovasına su koyan hızlıca yangın yerine koşmuş. Bir süre sonrada yangını söndürmüşler.

Veysel ve Fatih bu olaydan sonra bir daha ateşle oynamamış. Herkes mutlu mesut yaşamaya devam etmiş.

İki Arkadaş masalı da burada bitmiş.

Yazar: Fatih ARSLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.