Hazreti Süleyman ile iki Anne Kıssası

Hazreti Süleyman ile iki Anne Kıssası

Hazreti Süleyman (as), rivayetlere göre bugünkü Filistin topraklarında yer alan Gazze bölgesinde doğmuştur. Babası Davud aleyhisselâm vefat ettiğinde Süleyman Aleyhiselam, 12-13 yaşlarındaydı.

Süleyman Aleyhisselâm, çocukluğunda bile yüksek bir anlayışa sâhip, zeki bir kimseydi. Resulullah Sallellâhu Aleyhi ve Sellem‘den şöyle bir olay nakledilir: 

“Vaktiyle iki kadın ve yanlarında iki küçük oğlan çocuğu vardı. Yolda ilerlerken kurt gelip kadınlardan büyük olanın çocuğunu kapıp götürdü. Bunun üzerine büyük olan kadın, arkadaşı olan küçük kadına: 

-‘Kurt, senin çocuğunu götürdü,’ dedi. Küçük kadın (haklı olarak):

-‘Hayır! Senin çocuğunu götürdü,’ dedi. 

Nihâyet bu iki kadın ihtilâfa düştü ve aralarında bir hüküm vermesi için Dâvud Aleyhisselâm’a gittiler. Dâvud Aleyhisselâm, ellerindeki çocuğun büyük kadına ait olduğuna hükmetti. Küçük kadın verilen hükme razı olmayınca onlar, Dâvud Aleyhiselam‘ın oğlu Süleyman Aleyhisselâm’ın yanına gittiler. Hazreti Süleyman’a Davud Aleyhiselam’ın verdiği hükmü söylediler. Süleyman Aleyhisselam da: 

-‘Bana bir bıçak getirin! Çocuğu ikiye bölüp aranızda paylaştırayım,’ dedi. 

Bunun üzerine küçük kadın: 

-‘Aman böyle yapmayın! Allah’ın rahmeti üzerinize olsun! Çocuk bu kadınındır!’ dedi. 

Bu cevap üzerine Süleyman Aleyhisselam, çocuğun küçük kadına ait olduğuna hükmetti.(Buhari Enbiya)

Çünkü analık şefkati, evladını kaybetmek pahasına da olsa evladının ölmesine asla razı gelemezdi. Annenin evladına olan şefkatinin büyüklüğüne rağmen, evlatlar bu büyüklüğe gereken değeri verememektedir.

Hazreti Süleyman ile iki Anne Kıssası… Bu kıssalar bize peygamberlerin çok küçük yaşlarda bile feraset sahibi olduklarını göstermektedir. Bu feraset sahipliği, peygamberlerin kendi toplumlarında gözle görülür bir statüye sahip olmalarını sağlamış, halk arasında güvenilir ve kendisine danışılır vazifeler yüklemiştir. Hazreti Yusuf’un (as), Peygamber efendimizin (sas) ve daha birçok peygamberin hayatında kendini çok bariz bir şekilde göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.