Sultan Mahmut ile Hasan Mimendi

Sultan Mahmut ile Hasan Mimendi

Günlerden bir gün Sultan Mahmut, vezirleriyle sohbet ediyormuş. Sohbet esnasında Sultan Mahmut’un Hasan Mimendi adındaki veziri, yanlışlıkla ağzından bir söz kaçırmış. Bu sözü duyan Sultan Mahmut öfkelenerek Hasan Mimendi’yi vezirlik görevinden almış. Hasan Mimendi’nin neyi varsa bütün mallarını elinden alıp şehri terk etmesini söylemiş. Bunun üzerine Hasan Mimendi yola çıkıp yürümeye başlamış. Bir gün yolda giderken bir yerde birkaç, çocuğun oyun oynadığını görmüş. Çocuklardan birisi padişah ve diğerleri de vezir olmuş. Padişah olan çocuk, vezirlerinden birisine kızıp bağırmış ve vezir olan çocuğu görevinden almış. Bunun üzerine vezir olan çocuk, öne çıkıp padişah olan çocuğa:

-“Ey padişah! Sen adaletli misin yoksa zalim misin” diye sormuş. Padişah olan çocuk:

-“Adaletli ve doğruyum” demiş. Vezir olan çocuk:

-“Ben senin yanına geldiğimde genç bir delikanlıydım. Gençliğimi senin hizmetinde harcadım. Şimdi ise yaşlandım. Bana verdiğin vezirlik makamını ve bütün mallarımı tekrar elimden aldın. Şimdi adaletli ve doğruysan senin yolunda harcadığım gençliğimi bana geri ver” demiş.

Padişah, olan çocuk, vezir olan çocuğun bu sözlerine cevap verememiş ve vezirlik makamını tekrar o çocuğa vermiş. Çocukların bu oyunun izleyen Hasan Mimendi tekrar şehre dönmüş. Sultan Mahmut’un yanına varmış. Oyun oynayan çocukların konuşmalarına benzer şekilde Sultan Mahmut’a durumu anlatmış. Sultan Mahmut, Hasan Mimendi’nin sözlerini çok beğenmiş ve:

-“Aferin diyerek onu tekrar vezirlik görevine getirip bütün mallarını vermiş.”

Hasan Mimendi bir söz ile vezirlik görevinden alınmış ve bir söz ile tekrar görevine dönmüş.

Kaynak: Kırk Vezir Hikayeleri, Sultan Mahmut ile Hasan Mimendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.